کسری بودجه چیست؟


blog_image

فرزاد شیبانی

دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸

کسری بودجه چیست؟

کسری بودجه  هنگامی در یک سازوکار مالی بوجود می آید (در این جا عمدتا منظور دولت ها و کشورها می باشد) که هزینه ها از درآمد بیشتر شود. کسری بودجه یکی از شاخص های است که میزان سلامت یک کشور را نشان می دهد. کسری های حساب شده بدهی ملی را تشکیل می دهند. وقتی کسری بودجه برای اقتصادی اتفاق بیافتد ، هزینه ها از میزان درآمد دریافت شده بیشتر شده است. کشور و اتحادیه و سازمانی که مایل به اصلاح کسری بودجه خود است ممکن است نیاز به کاهش هزینه های خاص ، افزایش فعالیت های درآمدزایی یا استفاده ترکیبی از این دو داشته باشد.

چه زمان کسری بودجه رخ می دهد؟

  1. کسری بودجه زمانی اتفاق می افتد که هزینه های جاری بیش از میزان درآمد حاصل شده توسط دولت باشد.
  2. برخی از وقایع و سیاست های غیرقابل پیش بینی ممکن است باعث کسری بودجه شود.
  3. کشورها می توانند با افزایش مالیات و کاهش هزینه ها ، کسری بودجه را کاهش دهند.

 

نقطه مقابل کسری بودجه مازاد بودجه است. هنگامی که یک مازاد بودجه بوجود می آید ، درآمد از هزینه های جاری بیشتر است و منجر به ذخیره ارزی خواهد شد.

 در شرایطی که جریان درآمدها برابر با هزینه ها باشند ، بودجه متعادل است.

در اوایل قرن بیستم ، کشورهای صنعتی غربی دچار کسری بودجه هنگفتی شدند. این کسری در زمان جنگ و تا دهه 1960 و 1970 با کاهش نرخ رشد اقتصادی جهان همراه شد.

 

خطر کسری بودجه

یکی از خطرات اصلی کسری بودجه ، تورم است که افزایش مداوم قیمت ها  را در پی دارد. در ایالات متحده ، با کسری بودجه بانک مرکزی فدرال رزرو پول بیشتری را وارد اقتصاد می کند تا که تورم را کنترل کند. اما درواکنش اقتصاد به این عمل رکود اقتصادی به بار می آید که نشانگر افت فعالیت اقتصادی است که حداقل شش ماه ادامه دارد. پیدایش مجدد کسری بودجه ، سال به سال منجر به سیاست های پولی تورمی گسترده تر خواهد شد که بالطبع رکود را به صورت دوره ای به ارمفان خواهد آورد.

Image result for deficit budget 11 sep cartoon

 

راهکارهای کاهش کسری بودجه

 

Image result for deficit budget solution cartoon

کشورها می توانند با تقویت رشد اقتصادی از طریق سیاست های مالی مناسب مانند کاهش هزینه های دولت و افزایش مالیات ، مشکل کسری بودجه را حل کنند. یکی از استراتژی های دیگر کاهش مقررات و کاهش مالیات شرکت ها برای بهبود اعتماد به نفس فعالیت در  تجارت و افزایش جریان های مالیاتی است. یک دولت می تواند برای پوشش کسری ارز اضافی چاپ کند. در حالی که این مکانیسم خطر کاهش ارزش پول کشور را در پی دارد که منجر به افزایش تورم خواهد شد.

مثال دنیای واقعی

کسری بودجه ممکن است در پاسخ به برخی از وقایع و سیاست های غیرقابل پیش بینی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال ، افزایش هزینه های دفاعی آمریکا پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر در ایالات متحده منجر به کسری بودجه شد. در حالی که جنگ اولیه در افغانستان 30 میلیارد دلار هزینه داشت ، هزینه های بعدی در عراق در سال مالی 2003 ،پنجاه میلیارد دلار هزینه در بر داشت. در پایان دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش در سال 2009 ، کل مبلغ کسری به 864.82 میلیارد دلار رسید. این مبلغ ، همراه با هزینه های وارده در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در سال 2009 تا 2017 ، کسری بودجه را تا سال 2009 به حدود 1.4 تریلیون دلار افزایش داد . به گفته دفتر بودجه کنگره ، "در پایان سال 2018 ، میزان بدهی های عمومی برابر با 78 درصد تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) بود. "

کسری بودجه که به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی منعکس می شود ، ممکن است در مواقع رونق اقتصادی کاهش یابد ، زیرا افزایش درآمد مالیاتی ، کاهش نرخ بیکاری و افزایش رشد اقتصادی نیاز به برنامه های بودجه دولتی که از هزینه های دولتی است مانند بیمه بیکاری و سرپرستی را کاهش می دهد.

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

نرخ بهره و تاثیرات آن بر بازار های مالی

سعید نیک اختر

نرخ بهره در واقع نرخی است که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده از وام‌گیرنده دریافت می‌شود. فیشر نرخ بهره را اینطور تعریف…
blog_2

ضریب فزاینده پولی به چه معناست؟

سعید نیک اختر

این ضریب، قدرت افزایش حجم نقدینگی را نشان می‌دهد. به عبارتی دیگر وقتی پولی از طرف بانک مرکزی انتشار پیدا می‌کند، دریافت‌ کننده پول آن را نزد بانک سپرده‌گذاری می‌کند…
blog_3

پایه پولی چیست؟

سعید نیک اختر

پایه پولی یا پول پرقدرت عبارت است از مجموع پول‌هایی که بانک مرکزی منتشر کرده است. به هر دلیلی پول از بانک مرکزی خارج شود پایه پولی افزایش پیدا می‌کند…
blog_4

شاخص داوجونز در حال بالا رفتن است چون خبرهای خوبی در راه است

سعید نیک اختر

بنظر میرسد میانگین صنعتی داو جونز صبح دوشنبه پس از اینکه چین در جهت تقویت اقتصاد خود گام برداشت، آلمان به محرک مالی احتمالی اشاره کرد و ویلبرور راس ،…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!