صندوق های سرمایه گذاری (ETF )


blog_image

علی احمدی

پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸

بسیاری از افراد علاقه دارند که در بازار بورس سرمایه گذاری کنند ولی از آنجا که دانش لازم و تخصصی در این حوزه را ندارند ترجیح میدهند که وارد این بازار نشوند و در نهایت پول خود را در بانک سرمایه گذاری میکنند که با توجه به تورم موجود در کشور، عملا شاهد از بین رفتن ارزش پول خود می باشند. برای افرادی که تمایل به پذیرش ریسک دارند و علاقه دارند که در بازارهای مالی فعالیت کنند ولی زمان فعالیت در بازار و کسب دانش را ندارند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و یا صندوق های قابل معامله در بورس پیشنهاد می شود. بنابراین اگر قصد یک سرمایه گذاری با ریسک بالا و بازدهی مناسب را دارید سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس پیشنهاد می شود چرا که این صندوق ها با یک مدیریت دارایی مناسب توانایی ساختن بهترین بازدهی را برای سرمایه گذاران دارند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک

در این روش شخص به صورت مستقیم اقدام به خرید فروش اوراق بهادار در بورس نمیکند بلکه دارایی خود را در اختیار صندوق سرمایه گذاری مشترک قرار می دهدتا تحلیل گران و معامله گران صندوق به نیابت از شخص اقدام به خرید و فروش نمایند.برای این کار کافیست شخص سرمایه گذار به یکی از کارگزاری ها و یا صندوق هایی که مجوز لازم را دریافت کرده اند مراجعه و سهام صندوق را که تحت عنوان واحد سرمایه گذاری میباشد خریداری کند.در این صورت شخص به نسبت واحد سرمایه گذاری که خریداری کرده مالک صندوق بوده و هرچه عملکرد بهتری صندوق داشته باشد سود بیشتری نصیب سرمایه گذاران میشود. این صندوق ها توسط افراد متخصص مدیریت میشود لذا احتمال موفقیت بالایی خواهد داشت.

  • یکی از مهمترین ویژگی های صندوق های سرمایه گذاری ضمانت نقد شوندگی آنهاست.هر کدام از صندوق ها ضامن نقدشوندگی مخصوص به خود را دارد که اغلب از نظر نقدشوندگی با مشکل خاصی مواجه نخواهند بود.
  • برای بررسی صندوق سرمایه گذاری مشترک و مقایسه آنها با یکدیگر و از طرفی مشاهده قیمت روز صندوق ها وارد سایت WWW.FIPIRAN.COM شده و بر روی گزینه صندوق‌ها کلیک کرده و گزینه مقایسه صندوق‌ها را انتخاب می کنیم با سه گزینه صندوق‌های در سهام، درآمد ثابت و مختلط رو به رو می‌شویم که در ادامه در خصوص هر یک توضیحاتی داده می شود.

صندوق های قابل معامله در بورس

صندوق های قابل معامله در بورس به سه دسته تقسیم میشوند:

  • صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت
  • صندوق های سهامی
  • صندوق های مختلط

افرادی که ریسک پذیر هستند صندوق های سهامی را انتخاب میکنند که بیشتر دارایی این صندوق ها در حوزه سبد سهام می باشد و افرادی که ریسک گریز هستند به ترتیب از صندوق های مختلط و یا صندوق های با درآمد ثابت استفاده می کنند.

صندوق قابله معامله در سهام : عمده دارایی های این صندوق ها در سهام می باشد به گونه ای که ۹۰ درصد دارایی صندوق در سهام و ۱۰ درصد ان در اوراق با درآمد ثابت می باشد.  صندوق های قابل معامله سهامی برای سرمایه گذارانی می باشد که ماهیت بازار سرمایه را درک میکنند و توانایی پذیرش ریسک بالایی را دارا می باشند ولی زمان یا دانش کافی برای فعالیت در این حوزه را ندارند و به همین دلیل بهتر است در صندوق های قابل معامله سهامی و یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک سهامی سرمایه گذاری کنند. پس این ETF ویژه سرمایه گذارانی می باشد که ریسک پذیر هستند و انتظار بازدهی مناسبی را هم دارند. صندوق آوای سهام کیان، بانک دی و صندوق قابل معامله در سهام می باشد.

 

صندوق قابل معامله با درآمد ثابت : این ETF بیشتر در اوراق با درامد ثابت سرمایه گذاری میکند. این صندوق ها مزایای بسیار بهتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک دارند و به همین دلیل بهتر است سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در بانک در این اوراق با سود بیشتر و شرایط مناسب تر سرمایه گذاری کنند.لازم به ذکر است که حداقل ۷۵ درصد دارایی های این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده بانکی و حداقل ۵ درصد تا ۲۰ درصد از دارایی های صندوق میتواند در سهام، حق تقدم، گواهی سپرده کالایی سرمایه گذاری شود. مدیران این صندوق ها با مدیریت دارایی به فکر کاهش ریسک و از طرفی افزایش بازدهی صندوق می باشند.

صندوق قابل معامله مختلط : این صندوق ها هم در اوراق با درآمد ثابت و هم در سهام سرمایه گذاری می کنند به گونه ای که حدود ۶۰ درصد این صندوق ها میتواند در سهام و ۴۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت و یا ۴۰ درصد در سهام و ۶۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت باشد.

یکی از مزایای صندوق قابل معامله در بورس این است که برای هر سرمایه گذاری با هر نوع سطح ریسکی صندوقی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یعنی سرمایه گذاران با سطح ریسک پایین در صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، سرمایه گذاران با ریسک بالا در صندوق قابل معامله سهامی و سرمایه گذاران با ریسک متعادل در صندوق قابل معامله مختلط می توانند سرمایه گذاری کنند. از دیگر مزایای صندوق های سرمایه گذاری بازارگردانی این صندوق ها می باشد و بازارگردانی صندوق ها یکی از عوامل افزایش نقد شوندگی صندوق ها می باشد. صندوق های قابل معامله در بورس معاف از مالیات می باشد و با سرمایه گذاری در این صندوق ها، سرمایه گذار عملا مالیاتی پرداخت نمیکند. یکی از مزایای خیلی خوب صندوق های قابل معامله در بورس، خرید و فروش آنلاین می باشد به گونه ای که سرمایه گذار قادر است به سهولت واحد های این صندوق را خرید و فروش کند و حتی نیازی به مراجعه به نهاد مالی برای خرید واحدهای صندوق نمی باشد. از دیگر مزایای صندوق های قابل معامله این است که سرمایه گذار با هر سطح دانشی میتواند آن را خرید و فروش کند چرا که مدیریت این دارایی ها توسط افراد خبره و متخصص صورت می گیرد و مدیران این صندوق ها با متنوع سازی دارایی ها امکان کسب بازدهی مطلوب تری را برای سرمایه گذاران فراهم میکنند.

 

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

چرا تنگه هرمز نقطه مركزی اتفاقات نفت جهان است؟

سعید نیک اختر

پس از دو حمله آشکار در ماه های گذشته به تانکرهای نفت خلیج فارس، یک بار دیگر با تنگه هرمز، دریای باریک که از طریق آن نفت خاورمیانه به بازارهای…
blog_2

کسری بودجه چیست؟

فرزاد شیبانی

کسری بودجه چیست؟ کسری بودجه هنگامی در یک سازوکار مالی بوجود می آید (در این جا عمدتا منظور دولت ها و کشورها می باشد) که هزینه ها از درآمد بیشتر…
blog_3

چگونه جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا تاثیر میگذارد؟

سعید نیک اختر

دونالد ترامپ سلسله تعرفه هایی را برای کالاهایی از جمله فولاد ، آلومینیوم ، ماشین لباسشویی و پانل های خورشیدی وضع کرده است که باعث می شود سایر کشورها تعرفه…
blog_4

12 مرحله برای چگونگی ایجاد یک بودجه بندی

سعید نیک اختر

ایجاد اولین بودجه شما می تواند بسیارگیج کننده شود. در واقع، تنها 40 درصد از خانواده های آمریکایی دارای بودجه ماهانه هستند. اما این کارارزش تلاش را دارد. توسعه بودجه…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!