چگونه جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا تاثیر میگذارد؟


blog_image

سعید نیک اختر

شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

دونالد ترامپ سلسله تعرفه هایی را برای کالاهایی از جمله فولاد ، آلومینیوم ، ماشین لباسشویی و پانل های خورشیدی وضع کرده است که باعث می شود سایر کشورها تعرفه های خود را تحمیل کرده و تنش ها را با متحدان دیرینه افزایش دهند. peter k schott پروفسور اقتصاد دانشکده مدیریت دانشگاه ییل ، که چگونگی واکنش شرکت ها و کارگران به جهانی سازی را بررسی می کند میخواهد اتمسفر فعلی را بررسی کند.

جنگ تجاری چیست؟آیا ما در یک جنگ تجاری قرار داریم؟

یک جنگ تجاری وقتی اتفاق می افتد که کشورها بطور پیاپی ورود کالاهایی خاص را به کشورشان سخت تر میکنند (مثلا تعرفه واردات را افزایش میدهد.) بزرگترین جنگ های تجاری دوره بین جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم بود. در سال 1930 ، ایالات متحده قانون تعرفه Smoot-Hawley را تصویب كرد و به طور قابل توجهی تعرفه واردات ایالات متحده در مورد کالاهای خارجی را افزایش داد.

با توجه به اینکه بسیاری از تعرفه ها اعلام شده اما هنوز فعال نشده اند یا به طور ناقص فعال نشده اند ، ما هنوز درگیر جنگ تجاری کامل نیستیم. اما در حال حاضر این تنور در حال داغ شدن است.

آیا تاکنون تعرفه ها و تهدیدات مربوط به تعرفه ها بر تجارت جهانی تأثیر گذاشته است؟
 

این را باید در نظر داشته باشید که عدم اطمینان در مورد افزایش تعرفه ها می تواند باعث کاهش فعالیت شود حتی اگر تعرفه ها تغییر نکنند. این مربوط به یک ادبیات بسیار بزرگ در مورد سرمایه گذاری تحت عدم اطمینان است. به عنوان مثال ، شرکتهایی که با هزینه های نامشخص روبرو هستند دارای یک ارزش گزینه ای برای انتظار و دیدن شرایط هستند، تأخیر در توسعه برنامه ریزی شده کارخانه. شواهد حکایتی مبنی بر وقوع این نوع واکنشها وجود دارد.
 

کدام یک از تعرفه های پیشنهادی به احتمال زیاد بر اقتصاد تأثیر می گذارد؟
 

تعرفه واردات پیشنهادی ایالات متحده از فلز و آلومینیوم ممکن است طیف گسترده ای از شرکت ها و صنایع را تحت تأثیر قرار دهد ، با توجه به اینکه این کالاهای اساسی وارد تعداد زیادی کالای نهایی می شوند. این اثرات ممکن است با تعرفه های خارج از کشور بزرگ شود. به عنوان مثال ، همانطور که اخیراً در نیویورک تایمز گزارش شده است ، هارلی دیویدسون با قیمت ورودی بالاتری در ایالات متحده و تعرفه واردات بالاتر در اتحادیه اروپا روبرو است ، که نشان دهنده حدود یک پنجم فروش نهایی آن است. بنابراین در حال برنامه ریزی برای تغییر بخشی از تولید خود در خارج از کشور است تا بتواند با تعرفه های پایین تر به اتحادیه اروپا صادر کند.
 

درآمد های اقتصاد آمریکا از تعرفه ها و جنگ تجاری چقدر بوده است؟

دريافتى تعرفه هاى خزانه دارى امريكا از كالاهاى وارداتى چين طى ماه #ژوئن به 63 ميليارد$ رسيد.اين مبلغ تقريبا برابر با كل صادرات سالانه امريكا به چين است.ادامه اين روند به راحتى ميتواند حجم بدهيهاى سهمگين دولت فدرال امريكا را كاهش دهد و نيازى به افزايش سقف بدهيها نباشد. البته این درآمد ها در عمل تنها از روند افزایش بدهی دولت ایالات متحده به علت کاهش مالیات ها جلوگیری کرده و هنوز دولت بدهی سنگینی به فدرال رزرو دارد.

 

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

مدیریت ریسک بصورت ثابت

سعید نیک اختر

در ادامه مقاله قبلی در مورد مدیریت ریسک در این مقاله در این مقاله به معرفی اولین مدل مدیریت پول می پردازیم: Flat Risk Method یا متد ریسک ثابت این…
blog_2

کسری بودجه چیست؟

فرزاد شیبانی

کسری بودجه چیست؟ کسری بودجه هنگامی در یک سازوکار مالی بوجود می آید (در این جا عمدتا منظور دولت ها و کشورها می باشد) که هزینه ها از درآمد بیشتر…
blog_3

تورم چیست و چه اثراتی بر اقتصاد دارد؟

سعید نیک اختر

در سال 1980 در ایالات متحده - همین 30 سال پیش!! - یک خانه جدید در این کشور به طور متوسط 76،000 دلار بود و درآمد متوسط 17،710 دلار در…
blog_4

مقدمه ای بر شاخص های بورس ایالات متحده

فرزاد شیبانی

شاخص های بورس اوراق بهادار در سرتاسر جهان شاخص های قدرتمندی برای اقتصادهای جهانی و به ویژه کشورها هستند. در ایالات متحده S&P 500، میانگین صنعتی داو جونز وNasdaq مرکب…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!