شاخص اقتصادی GDP


blog_image

فرزاد شیبانی

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷

شاخص های اقتصادی تاثیرات مهمی بر معاملات بازار فارکس دارند. معامله گران بنیادی در تقویم اقتصادی (تقویمی که در آن تاریخ انتشار داده­های مهم اقتصادی درج شده است.) چشم هایشان را بازتر می­کنند تا از این فرصت ها بتوانند استفاده کنند.در دنیا آطانس های متعدد دولتی و غیر دولتی وجود دارند که به صورت مرتب اطلاعات بنیادی را با برخی از اطلاعات اقتصادی گزارش می دهند. همواره اخبار اقتصادی گوناگونی گزارش می شود و این یک سردگمی عمده­ای برای غالب تریدرهاست که بدانند میزان اهمیت خبر پیش رو در چه حدی است و چقدر از حواس و تمرکز خود را بر روی آن بخش قرار دهند. راه حل­هایی با گسترش روز افزون پهنای وب و میزان اطلاعات برای این موضوع وجود دارد مثل سایت Forex Factory که با رنگ آیکون متفاوت برای هر نوع خبر و ساعت انتشار آن خبر و میزان اهمیت و اطلاعات دیگر را ارائه می­دهد.

تولید ناخالص داخلی (GDP)

تولید ناخالص داخلی فراگیرترین شاخص برای سنجش میزان سلامت اقتصادی یک کشور می­باشد. این شاخص زمان زیادی طول می­کشد تا تاثیر خود را بصورت کامل بر روی ارزش واحد پولی و نرخ برابری ارزها بگذارد. هنگامی­که داده ها منتشر می­شوند بسیاری از اجزای این داده از قبل مشخص شده اند و به همین دلیل انتظارات از این انتشار این داده غالبا درست می باشند ، البته نباید این برداشت را کرد که داده منتشر شده مطلقا ناتوان از تغییر بازار است. علیرغم اینکه هنگام انتشار GDP اثر این شاخص در بازار برای معامله­ گران مشخص بوده و پیش بینی آن دور از انتظارات نبوده است شاخص بسیار مهمی است.

 

GDP= سرمایه‌گذاری + تراز اقتصادی+ هزینه‌ های بخش خصوصی +هزینه‌ های بخش دولتی  

این شاخص به ما ­این مهم را ارائه می­دهد که اقتصاد آن کشور در کجای مسیر خود قرار گرفته است. چرخه تجاری یک مفهوم کلیدی در اقتصاد مدرن است. این چرخه دارای دو فاز رشد و رکود است. در فاز رشد غالب حوزه­های اقتصادی به صورت همگون رشد می­کنند و در فاز رکود فعالیت حوزه­های اقتصادی کمرنگ شده و انفعال بیشتری بر آن حاکم است.

از آنجا که GDP یک شاخص فراگیر اقتصادی برای هر کشوری است اقتصاد دانان بوسیله انقباظ و انبساط این شاخص، رشد و رکود اقتصادی آن اقتصاد را مشخص می­کنند و تعیین می­کنند اقتصاد کشور مورد بحث در کجای چرخه اقتصادی قرار گرفته­ است.

تعریف فنی رکود اقتصادی:

اگر دو فصل متوالی این شاخص کاهش یابد نشانی از رکود در اقتصاد کشور مربوطه است و به محض مشاهده رشد در یک فصل این رکود به پایان رسیده است.

از آنجایی که این شاخص پهنه وسیعی از متغیرها و ابعاد مختلف اقتصادی یک کشور را شامل ­می­شود سیاستگزاران و تحلیلگران اقتصادی تمرکز زیادی بر روی این شاخص دارند.

بعنوان یک تریدر باید این شاخص را به خوبی شناخت و از زمان انتشار آن اطلاع داشت. از آنجا که این یک شاخص تاخیری است از این رو استفاده درست از ان به صورتی است که تاییدی بر انتظاراتمان باشد.

این شاخص در آمریکا هر سه ماه انتشار می­یابد.

سوال:

با افزایش GDP ایالات متحده آمریکا قیمت دلار در مقابل ین افزایش خواهد یافت یا کاهش(با فرض اینکه تغییری در ین نداریم)؟

 

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

آشنایی با بیل ویلیامز و اندیکاتور های او

سعید نیک اختر

بیل ویلیامز یک شخصیت با نفوذ در دنیای روانشناسی تجارت و تحلیل تکنیکال است. شهرت او در دهه 1990 به علت سری کتاب های "trading chaos" و همچنین طیف وسیعی…
blog_2

پندهای دوستانه برای علاقه مندان به بازار مالی

کامران جعفرقلی

زمان حال نعمته و بهترین کاری که یک انسان میتونه انجام بده استفاده مفید ازین نعمته! اگر میخوایم در آینده فرد موفقی باشیم بهتره از زمان حال استفاده خوبی ببریم…
blog_3

مقاله تکنولوژی بلاکچین (blockchain )

کامران جعفرقلی

در این مقاله استاد بهنام ذبیحی به بیان تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمز پایه پرداخته است. آشنایی اولیه با تکنولوژی بلاکچین همراه با بیان چند پروژه ی کاربردی در ارزهای…
blog_4

دکتر اندروز که بود؟

هادی دیندار

به نام خدا دکتر آلن هال اندروز (dr.alan hall andrews) در خانواده ای که به خوبی بازار های مالی و تجارت را میدانستند ، بزرگ شد. پدر اندروزصاحب یک شرکت…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!


نظرات کاربران


jalali(1397/12/12)
بازدیدکننده سایت
مرسی از شما بخاطر راهنمایی.ممنون
farzad sheibani(1397/12/11)
مدیریت سایت
تغییرات در حد 100 پیپ چندان تعیین کننده نیستند کما اینکه شما در مورد اقتصاد کلان صحبت میکنید یا اصطلاحا ماکرو اکونومی و این تابع شرایط فراوانیه.GDP یک اندیکاتور یا شاخص هست و به تبع این مفهوم بواسطه ذات شاخص نسبی هستن. مسائل هیجانی بازار و خصوصیت جفت ارز بودن را هم در نظر که بگیرید مشخص میشود. البته نقد هایی هم بهGDP هست، مثلا بعضی از اقتصاد دانان عقیده دارنداین مقدار باید به صورت سرانه هر فرد حساب شود
Admin(1397/12/10)
مدیریت سایت
سهل جان من فاندامنتالیست نیستم و از نظرم اصلا نمیتونه در معاملات کمک کنه(شاید ضرر هم داشته باشه توجه بهش چون میخواد یه دیدی بهمون بده که اصلا معلوم نیست اولا درست تحلیل شده ثانیا بازار بخواد به اون تحلیل حتی درست احترام بزاره)
چیزی که من از بازار درک کردم تو این سالها اینه که بزرگان حرکات اصلی رو شکل میدن به دلایل خودشون و این مورد در چارت و از دید ما پنهان نمیمونه
در نهایت هر عملی عکس العملی داره
موفق باشید
jalali(1397/12/10)
بازدیدکننده سایت
سلام .درست میفرمایید بسیاری از پدیدهای اقتصادی میتوانند در ارزش داتی و ارزش نسبی یک کشور دخیل باشد .ولی سوالی که برایم پیش میاد اینه با توجه به ارزش زاتی دلار در برابر ارزهای دیگر که نسبت به دلار بسیار پایین هستند با توجه به اقتصادشان .چطور مثلا در ارزهای دیجیتالی باهم رقابت دارند .مثلا میبینی 100 پیپ دلار امریکا نسبن به نیوزلندی و یا ازی پایین میاد.حال انکه هر جور مقیاس کنی نمیتونه ازی یا همین یورو که یکی از ارزهای قوی هست با ارزش پولی امریکا برابری کنه؟
farzad sheibani(1397/12/09)
مدیریت سایت
مرسی کامران جان