پرایس اکشن چیست؟


blog_image

سعید نیک اختر

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

آشنایی با پرایس اکشن (حرکات قیمت)

“ قیمت ها به روند فعلی خود ادامه می دهند تا زمانی که عوامل بازدارنده حرکت،آنها را متوقف کنند.

تفسیر از قانون اول  نیوتن

پرایس اکشن یک دیدگاه برای تحلیل بازار است(نگرشی از مالی رفتاری ریچارد وایکف) که طبق آن تحلیلگر میتواند بر اساس حرکات قیمت(که برگرفته از تصمیمات معامله گران و عواطف و احساسات آنهاست) اقدام به تحلیل و معامله در بازار کند.روشهایی  که با استفاده از اندیکاتورهاهستند اغلب اوقات عقب تر از قیمت می باشند . البته در این روش ها از بعضی اندیکاتور ها کمک گرفته میشود .اکثر اندیکاتورها از قیمت فعلی بازار عقب تر هستند و در واقع تحلیل اطلاعات گذشته قیمت را با استفاده از فرمول شان به شما نشان می دهند اما در پرایس اکشن ما با توجه به رفتار فعلی بازار سعی میکنیم که آینده قیمت را پیش بینی کنیم.

بحث حرکات قیمت را با این نکته شروع کردیم که قیمت علاقه به حفظ روند موجود دارد مگر اینکه تحت تاثیر عامل بازدارنده خارجی (اخبار و رویدادهای سیاسی،اقتصادی و...) روند قبلی متوقف شده و روند جدیدی شکل بگیرد.

پرایس اکشن علم شناخت ساختار بازار است که به ما کمک میکند با حرکات قیمت در چارت  و رفتار معامله گران در سطوح، روند آتی را پیش بینی کنیم. در دیدگاه نوین این روش ما با توجه به حرکت قیمت در حال حاضر و گذشته آن روند آتی را پیش بینی میکنیم. در بازار های مالی این نکته بسیار مهم است که ما بتوانیم روند آتی مورد معامله را پیش بینی کنیم و به اصطلاح یک قدم از بازار جلو تر باشیم.

درروش پرایس اکشن توجه ما بیشتر به خود نمودار و دو مولفه اصلی آن یعنی قیمت و زمان می باشد. ما در پرایس اکشن سعی میکنیم که کمتر از اسیلاتورها استفاده کنیم.

چند تعریف کلیدی در پرایس اکشن وجود دارد که ما آنها را در اینجا به شما عزیزان معرفی میکنیم:

نمودار ها :

نمودار ها در پرایس اکشن به سه صورت نمایش داده می شوند. نمودار های خطی ،نمودار های میله ای، و نمودار های کندل استیک

نمودارهای میله ای و کندل استیک کاربرد بیشتری در این تحلیل دارند

الگو های مهم نمودار های میله ای و کندل استیک

1- الگوی inside bar : الگو در نمودار های کندل استیک هارامی نیز خوانده میشود. در این الگو یک کندل در دل کندل ماقبل خود قرار دارد.

2-الگوی pin bar : این الگو ، یکی از الگوهای بسیار قدرتمند کندل استیک می باشد که در آن بدنه بسیار کوچک و سایه های میله یا کندل حداقل دو برابر بدنه کندل می باشند.

3- الگوی outside bar : این الگو الگوی اینگالف نیز نامیده میشود و در آن یک کندل کندل قبلی خود را به طور کامل پوشش می دهد.

نکته مهم در نمودار های کندل استیک این است که این الگوها در ساختار قیمت و ناحیه پر پتانسیل ارزش دارند.

 

پیوت ها

به نقاط چرخش بازار پیوت یا سویینگ گفته میشود. ما دونوع پیوت در تحلیل تکنیکال داریم .

در تعریف کلاسیک و قدیمی تر پیوت گفته شده که هر نفطه ای که در آن قیمت چرخیده باشد و سه کندل در راستای جهت آن زده باشد اصطلاحا پیوت گفته می شود.

حمایت و مقاومت

به زبان ساده اگر سطح بالای قیمت فعلی باشد مقاومت و اگر پایین قیمت فعلی باشد حمایت نام دارد.

انواع حمایت و مقاومت:

استاتیک : حمایت ها یا مقاومت هایی هستند که در سطوح و قله ها و دره تشکیل میشوند جایی که قیمت قبلا از آنجا مسیر حرکتش عوض شده است.

داینامیک : سطوحی هستند که با استفاده از خطوط،میانگین های متحرک و... بدست می آیند و مقدار عددی آنها با گذر رمان تغییر میکند.(استاتیک و ساکن نیستند)

روند

بطور کلی به برایند حرکات قیمت در بازار که توسط معامله گران ایجاد میشود روند بازار گفته میشود. روند هامیتوانند صعودی،نزولی و رنج ساید،رنج چاپی، مثلث مستطیل (باکس) و... باشند.

در ویدئوی زیر بطور ساده میتوانید با روند آشنا بشید.

کاربرد چنگال اندروز در پرایس اکشن

همانطور که میدانید چنگال اندروز  یک ابزار است که برای نقشه برداری از بازار مناسب است ( نام اصلی آن خط میانی یا median line میباشد). ما با استفاده از چنگال اندروز و قوانین آن می توانیم بازار را نقشه برداری و آنالیز کنیم.کاربرد این ابزار در پرایس اکشن این است که قیمت در چنگال با الگوهایی حرکت میکند که میتواند به ما کمک کند تا بتوانیم حرکات بعدی را بخصوص در تقابل با خطوط آن پیش بینی کنیم.

تفسیر های مختلفی در در مورد پرایس اکشن وجود دارد.در سایت ما کتاب های فراوانی در زمینه حرکات قیمت وجود دارد که میتواند به عزیزان در شناخت و درک این روش کمک کند.

 

ما در این مقاله سعی کردیم که بطور خلاصه پرایس اکشن را توضیح بدیم. برای مقالات بیشتر و ستاپ های معاملاتی میتونین در قسمت vip مقالات بیشتری ببینید.
موفق باشید
 
مجموعه تحلیل بازار بورس و ارز

 

 

 

 

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

مجسم سازی حرکت آینده قیمت

فرزاد شیبانی

حال به بخش دیگری از پلن معاملاتی رسیده­ایم. جایی که قصد داریم دانسته های پیشین خود را به نحو احسن تحلیل کنیم و تجسم کنیم که قیمت در آینده به…
blog_2

پرایس اکشن رفتاری بخش دوم : روند

فرزاد شیبانی

در بخش پیشین به ترسیم قاب ساختاری و میدان کارزار پرداختیم. قاب ساختاری را در تایم HTF ترسیم کردیم. در این قسمت برای تعیین روند از تایم فریم TTF استفاده…
blog_3

پرایس اکشن رفتاری

فرزاد شیبانی

6 اصل برای جهت روند آینده از ابتدا اگر این مجموعه را دنبال کرده باشید با استفاده از بخش­های پیشین اکنون باید بدانید که چگونه قاب ساختاری را مشخص کنید…
blog_4

مقاله آشنایی با حرکات قیمت

سعید نیک اختر

تحلیل تکنیکال یا فنی نوعی تحلیل است که در آن معامله گران سعی دارند بر اساس رفتار قیمت در گذشته آینده آن را پیش بینی کنند. حرکات قیمت یا پرایس…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!


نظرات کاربران


sara(1398/01/19)
بازدیدکننده سایت
بسیار عالی
یکی از بهترین آموزش هایی بود که در مورد روند دیدم
Admin(1397/10/06)
مدیریت سایت
سلام خدمت شما عزیزم
دقت داشته باشید همه عزیزان که از سایت استفاده میکنن دانش و تجربه شمارو ندارن و خیلی از دوستان شاید از نظر تئوری و خیلی ساده بخوان با تعاریف آشنا بشن و توجه داشته باشید این نوشته در قسمت رایگان و عمومی درج شده دوست خوبم و قطعا برای نگارشش توسط همکاران عزیزم وقت صرف شده امیدوارم هم شما هم دوستان عزیز به این نکته دقت داشته باشید
jalali(1397/10/05)
بازدیدکننده سایت
سلام مرسی از زحماتون .یه انتقاد دارم .این که این ساید دارای مطالب حرفه ای میباشد و مطمنم عضو ان نیز دارای اشخاص با تفکر خاص را دنبال میکنند .بعضی مقالات بسیار کم بار میباشد نه از نظر علمی بلکه حجم مقالات مورد بحث است از نظر یک خواننده احساس میکنم گاهی میخواهید فقط سایت چیزی اضافه کرده باشد.انگار بدنبال پر کردن .ان هستید .مثل همین مقاله.این مطالب نه از نظر تیوری نه عملی ارزش یک مقاله تنها را ندارد باتوجه به رویکرد وتجربیات داخل سابت .اینجانب از منظر کسی که با این سایت زندگی میکنم درخواست دارم به این نکته توجه کنید.باسپاس فراوان از شما