پرایس اکشن رفتاری بخش سوم: فرو رفتگی و برآمدگی ها


blog_image

فرزاد شیبانی

چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷

دومین گام در تحلیل ضعف و قدرت در بازار روش تحلیل فرورفتگی و برآمدگی است. در بخش پیشین از مومنتوم برای اندازه ­گیری قدرت بوسیله مقایسه سرعت پرداختیم. در اینجا این سوال ممکن است پیش آید اینست که چرا یک روش پاسخگو نیست و دو روش برای تحلیل قدرت و ضعف روند پیشنهاد شده است. از انجا که آنالیز قدرت و ضعف یک بخش اصلی هسته­ای پلن معاملاتی ما می­باشد باید دقت کنیم و مطمئن شویم که هیچ نشانه ضعف و قدرتی را در هنگام از دست نمی­دهیم. آنالیز مومنتوم ابزار مناسبی برای پین بردن به انالیز ضعف و قدرت است اما همیشه ضعف و قدرت را نشان نمی­دهد. مثلا می­تواند شیب سویینگ های پی در پی یکسان یا نزدیک به هم باشد اما قدرت در حال کاهش باشد یا غیره.برای اینکه به این مورد پی ببرید در شکل زیر نگاه کنید و شیب سویینگ ها را همانطور که برای آنالیز مومنتوم بررسی کردید آنالیز کنید.

در این تصویر هیچ گواهی مبنی بر ضعف یا قوت در هیچ­کدام از شیب­های سویینگ­ها مشخص نیست. اما آیا این بدین معنی است که این روند قوی و پایدار است؟ در اینجاست که باید زاویه دید را عوض نمود تا در مورد ضعف یا قدرت اطلاعات بیشتری را بتوان از چارت استخراج کرد. فرورفتگی ­ها و برآمدگی ها یکی از این تکنیک هاست که کمک می کند قدرت و ضعف روند را بتوان اندازه گرفت. مومنتوم ماهیت سرعت قیمت بود در این بخش ما به نیروی قیمت توجه خواهیم نمود و مشخص خواهیم کرد که آیا هنوز همانطور که از ابتدای این روند (سویینگ BC) قوی بوده اند قوی مانده اند یا خیر؟ ما در اینجا بدنبال تحلیل نیرو میان خریداران و فروشندگان با استفاده از تحلیل فرورفتگی و برآمدگی ها هستیم.

 

  برآمدگی (Projection) در تحلیل فرورفتگی و برآمدگی 

فاصله­ای که قیمت در جهت روند بعد از شکستن یک پیووت سقف در یک روند صعودی یا پیووت کف در روند نزولی جابجا می­شود را می­گویند. در شکل زیر این برامدگی ها مشخص شده اند.

در  روند صعودی شکل بالا می­بینید که p1 پس از شکست پیووت سقف A تا پیووت سقف B ایجاد ده است. بازار از A تا B پیش آمده است و سپس از Bتا C و در نهایت از C تا D. مخالف این وضعیت برای روند نزولی صادق است اما در روند نزولی برآمدگی با شکستن پیووت کف حاصل م­شود. در شکل برآمدگی­ها پس از شکستن پیووت کوچک و کوچک تر شده که نشان از ضعف روند دارد.

فرورفتگی در تحلیل فرو رفتگی و برآمدگی:

در مبحث برآمدگی ما میزان برآمدگی در بالا یا پایین پیووت قبلی را بر اساس اینکه در روند صعودی باشیم یا نزولی تعریف کردیم. حال می­خواهیم به میزان فرورفتگی اصلاح­ها یا پولبک ها در روندها (قیمت برخلاف روند فعلی حرکت می­کند.) بپردازیم. به شکل زیر نگاه کنید:

افزایش فرورفتگی توسط اصلاح­ها یا پولبک ها بوضوح از ضعف روند کلی پیام دارد

 

خلاصه:

برآمدگی: معیاری برای اندازه گیری نیرویی که در جهت روند است.

فرورفتگی: معیاری برای اندازه گیری نیرویی که در خلاف جهت روند است.

هنگامیکه برآمدگی افزایش و فرورفتگی کاهش می­یابد در روند با افزایش قدرت روبرو هستیم.

هنگامیکه برآمدگی کاهش و فرورفتگی افزایش می­یابد در روند با کاهش قدرت روبرو هستیم.

 

در این مبحث و مبحث پیشین به وضعیت قدرت و ضعف قیمت پرداختیم یکی با اندازه گیری سرعت و دیگری با اندازه گیری نیرو

آنالیز مومنتوم

آنالیز فرورفتگی و برآمدگی­ها

هنگامی که از این دو تکنیک بصورت بهینه استفاده کنیم تصویر خوبی را از قدرت فعلی بازار و سمت و سوی ان در چارت خواهد داد. این یک گام مهم در معاملات است زیرا که تغییر قدرت میان خریداران و فروشندگان شاخصی را به ما می دهد که بدانیم بازار در کنترل کدام گروه است و به کدام سمت حرکت خواهد کرد. همانطور که قبلا اشاره شد ما سعی می­کنیم با بازار همسو شویم تا اینکه با آن بجنگیم. ما می­خواهیم در جریان موج آب شنا کنیم به همین دلیل جهت قدرت بازار را یافته و با کمترین مقاومت به جلو حرکت خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

جملات معامله گران بزرگ

کامران جعفرقلی

این که بگوییم بازار صعودیست یا نزولی از نظر من کاملا بی معناست، بازار تنها یک جهت را دنبال میکند و آن جهت صحیح است. (جس لیومور، ملقب به خرس بزرگ…
blog_2

اسامی مستعار جفت ارزها

فرزاد شیبانی

اسامی مستعار جفت ارزها برخی اوقات معامله گران و حرفه ای ها به جای استفاده از علائم اختصاری جفت ارزها از اسامی مستعار آنها استفاده می­کنند. علت این امر نیز سرو…
blog_3

وارن بافت

هادی دیندار

وارن بافت معلم و سرمایه دار و یکی از ثروتمندترین و معتبرترین معامله گران در جهان است.   واران بافت کیست ؟  واران ادوارد بافت در 30 آگوست 1930   در شهر Omaha, Nebraska…
blog_4

چگونه تبدیل به یک معامله گر منظم شویم؟

سعید نیک اختر

نظم یک رکن اساسی برای تبدیل شدن به یک معامله گر با سودآوری مستمر است. با این حال، اکثر معامله گران مشتاق هنگام انجام معاملات در بازار خود را ناتوان…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!


نظرات کاربران


Admin
(1397/11/16)
خواهش میکنم
مرتضوی
(1397/11/15)
بسیار عالی
Admin
(1397/11/04)
با تشکر از شما و فرزاد عزیزم
jalali
(1397/11/04)
سلام استاد مطالب پایه ای بسیار مهم را برسی میکنید .منتظر مطالب ارزنده شما هستم.و درسها را دنبال میکنم .مرسی