پرایس اکشن رفتاری بخش سوم: فرو رفتگی و برآمدگی ها


blog_image

فرزاد شیبانی

چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷

دومین گام در تحلیل ضعف و قدرت در بازار روش تحلیل فرورفتگی و برآمدگی است. در بخش پیشین از مومنتوم برای اندازه ­گیری قدرت بوسیله مقایسه سرعت پرداختیم. در اینجا این سوال ممکن است پیش آید اینست که چرا یک روش پاسخگو نیست و دو روش برای تحلیل قدرت و ضعف روند پیشنهاد شده است. از انجا که آنالیز قدرت و ضعف یک بخش اصلی هسته­ای پلن معاملاتی ما می­باشد باید دقت کنیم و مطمئن شویم که هیچ نشانه ضعف و قدرتی را در هنگام از دست نمی­دهیم. آنالیز مومنتوم ابزار مناسبی برای پین بردن به انالیز ضعف و قدرت است اما همیشه ضعف و قدرت را نشان نمی­دهد. مثلا می­تواند شیب سویینگ های پی در پی یکسان یا نزدیک به هم باشد اما قدرت در حال کاهش باشد یا غیره.برای اینکه به این مورد پی ببرید در شکل زیر نگاه کنید و شیب سویینگ ها را همانطور که برای آنالیز مومنتوم بررسی کردید آنالیز کنید.

در این تصویر هیچ گواهی مبنی بر ضعف یا قوت در هیچ­کدام از شیب­های سویینگ­ها مشخص نیست. اما آیا این بدین معنی است که این روند قوی و پایدار است؟ در اینجاست که باید زاویه دید را عوض نمود تا در مورد ضعف یا قدرت اطلاعات بیشتری را بتوان از چارت استخراج کرد. فرورفتگی ­ها و برآمدگی ها یکی از این تکنیک هاست که کمک می کند قدرت و ضعف روند را بتوان اندازه گرفت. مومنتوم ماهیت سرعت قیمت بود در این بخش ما به نیروی قیمت توجه خواهیم نمود و مشخص خواهیم کرد که آیا هنوز همانطور که از ابتدای این روند (سویینگ BC) قوی بوده اند قوی مانده اند یا خیر؟ ما در اینجا بدنبال تحلیل نیرو میان خریداران و فروشندگان با استفاده از تحلیل فرورفتگی و برآمدگی ها هستیم.

 

  برآمدگی (Projection) در تحلیل فرورفتگی و برآمدگی 

فاصله­ای که قیمت در جهت روند بعد از شکستن یک پیووت سقف در یک روند صعودی یا پیووت کف در روند نزولی جابجا می­شود را می­گویند. در شکل زیر این برامدگی ها مشخص شده اند.

در  روند صعودی شکل بالا می­بینید که p1 پس از شکست پیووت سقف A تا پیووت سقف B ایجاد ده است. بازار از A تا B پیش آمده است و سپس از Bتا C و در نهایت از C تا D. مخالف این وضعیت برای روند نزولی صادق است اما در روند نزولی برآمدگی با شکستن پیووت کف حاصل م­شود. در شکل برآمدگی­ها پس از شکستن پیووت کوچک و کوچک تر شده که نشان از ضعف روند دارد.

فرورفتگی در تحلیل فرو رفتگی و برآمدگی:

در مبحث برآمدگی ما میزان برآمدگی در بالا یا پایین پیووت قبلی را بر اساس اینکه در روند صعودی باشیم یا نزولی تعریف کردیم. حال می­خواهیم به میزان فرورفتگی اصلاح­ها یا پولبک ها در روندها (قیمت برخلاف روند فعلی حرکت می­کند.) بپردازیم. به شکل زیر نگاه کنید:

افزایش فرورفتگی توسط اصلاح­ها یا پولبک ها بوضوح از ضعف روند کلی پیام دارد

 

خلاصه:

برآمدگی: معیاری برای اندازه گیری نیرویی که در جهت روند است.

فرورفتگی: معیاری برای اندازه گیری نیرویی که در خلاف جهت روند است.

هنگامیکه برآمدگی افزایش و فرورفتگی کاهش می­یابد در روند با افزایش قدرت روبرو هستیم.

هنگامیکه برآمدگی کاهش و فرورفتگی افزایش می­یابد در روند با کاهش قدرت روبرو هستیم.

 

در این مبحث و مبحث پیشین به وضعیت قدرت و ضعف قیمت پرداختیم یکی با اندازه گیری سرعت و دیگری با اندازه گیری نیرو

آنالیز مومنتوم

آنالیز فرورفتگی و برآمدگی­ها

هنگامی که از این دو تکنیک بصورت بهینه استفاده کنیم تصویر خوبی را از قدرت فعلی بازار و سمت و سوی ان در چارت خواهد داد. این یک گام مهم در معاملات است زیرا که تغییر قدرت میان خریداران و فروشندگان شاخصی را به ما می دهد که بدانیم بازار در کنترل کدام گروه است و به کدام سمت حرکت خواهد کرد. همانطور که قبلا اشاره شد ما سعی می­کنیم با بازار همسو شویم تا اینکه با آن بجنگیم. ما می­خواهیم در جریان موج آب شنا کنیم به همین دلیل جهت قدرت بازار را یافته و با کمترین مقاومت به جلو حرکت خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

مطالب بیشتری در این زمینه مشاهده نمایید


blog_1

میانگین های متحرک و روش معامله کردن با آنها

سعید نیک اختر

میانگین متحرک چیست؟ در دنیای تحلیل تکنیکال ، اصطلاحات،اندیکاتورها ، اسیلاتورها و متدولوژی های مختلفی وجود دارد که هر کدام مهارت خاصی را برای کار کردن میطلبد. در اینجا، ما…
blog_2

مقاله Support and Resistance,pattern

سعید نیک اختر

تحلیل تکنیکال یا فنی نوعی تحلیل است که در آن معامله گران سعی دارند بر اساس رفتار قیمت در گذشته آینده آن را پیش بینی کنند.در تحلیل تکنیکال معامله گر…
blog_3

پند های معامله گری ال بروکس

کامران جعفرقلی

ال بروکس از بزرگترین معامله گران و مدرسان بازار های مالی محسوب میشود و سبک پرایز اکشن او از جمله ساده ترین و معروفترین سبک ها در میان تریدر ها…
blog_4

دکتر اندروز که بود؟

هادی دیندار

به نام خدا دکتر آلن هال اندروز (dr.alan hall andrews) در خانواده ای که به خوبی بازار های مالی و تجارت را میدانستند ، بزرگ شد. پدر اندروزصاحب یک شرکت…

نظرات شما

نظر شما چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید!


نظرات کاربران


Admin(1397/11/16)
مدیریت سایت
خواهش میکنم
مرتضوی(1397/11/15)
کاربر VIP سایت و عضو باشگاه نیوتونی
بسیار عالی
Admin(1397/11/04)
مدیریت سایت
با تشکر از شما و فرزاد عزیزم
jalali(1397/11/04)
بازدیدکننده سایت
سلام استاد مطالب پایه ای بسیار مهم را برسی میکنید .منتظر مطالب ارزنده شما هستم.و درسها را دنبال میکنم .مرسی