فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال


رشد شدید قیمت بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال در سه هفته اخیر سبب شده بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران به این ارزها جلب شود. ارزهای دیجیتال سال هاست وجود دارند و مورد معامله قرار می‌گیرند اما مدتی است انتشار برخی اخبار از جمله خبر قصد شرکت فیس بوک برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ویژه این شرکت سبب شده دنیای ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری پیدا کند.

ارز دیجیتال یا ارز رمز پایه یا ارز رمز نگاری شده ، واژه هایی هستند که این روزها حسابی به گوش می رسند . اما واقعا ارز دیجیتال چیست؟ از چه راهی می توان اقدام به خرید ارز دیجیتال کرد؟ آیا سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال می تواند سود مناسبی برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد؟

ارز دیجیتال ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می شوند و مبنای آن ها صفرو یک است. همانطور که از واژه آن نیز بر می آید،ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. این مفهوم در مقابل واسطه های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه مطرح می شود . ارز دیجیتال ویژگیهایی مشابه با ارز های فیزیکی دارد، اما معمولا تراکنش های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است .

بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.که این رمزنگاری های ارز دیحیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند.ابتدا رمز نگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت . در عصر دیجیتال ، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات ، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرار گرفته اند؛ بطوری که میتوان گفت ریشه های ارز دیجیتال به ایجاد شرکت “دیجی کش”در اواخر دهه 90 توسط “دیوید چاوم” بر می گردد . دیجی کش که در آن از علم رمزنگاری استفاده شده بود  بستری برای بانک ها فراهم می کرد تا بوسیله آن قابلیت انتقال ارزش به صورت الکترونیکی فراهم شود .

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند ؟

ارز های دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند .اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای بنام “بلاک چین” اجرا می شوند . بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال(به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام “استخراج” یا “ماین” تولید می شوند .

منظور از استخراج فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های انجام شده در شبکه توسط ماینرها تایید و پردازش می‌شوند و به عنوان پاداش از شبکه به صورت ارز دیجیتال پاداش دریافت می‌کنند.

ماینر چیست؟

بیت‌کوین ماینر یا ماینر اصطلاحا به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که مخصوص استخراج بیت‌کوین است و انواع بسیار گوناگونی دارد.به افرادی که با سرمایه‌گذاری در استخراج بیت‌کوین، وارد این حوزه می‌شوند نیز ماینر گفته می‌شود.

در حال حاضر فقط دستگاه‌هایی مخصوص که با نام ASIC شناخته می‌شوند قابلیت استخراج سودآور بیت‌کوین را دارا هستند. از مشهورترین دستگاه‌های ماینر می‌توان به انت ماینر اشاره کرد.

معروف ترین ارزهای دیجیتال

بیت کوین

بیت کوین اولین و محبوب ترین ارزدیجیتال است. بیت کوین توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است.

اتریوم

در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود. بیش از ۹۰ درصد توکن های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.

ریپل

ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.

لایت کوین

این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.

بلاک چین چیست؟

یکی از مفاهیم اساسی برای رسیدن به درک درستی از ماهیت بلاک چین، دفتر کل توزیع شده است. در علم حسابداری دفتر کل به محلی اطلاق میشود که در آن اطلاعات مالی از قبیل حساب ها و بدهی ها و اعتبارات ثبت میشوند.

با گسترش شدید کامپیوترها و اینترنت ذخیره دفتر کل روی فضاهای کامپیوتری صورت میگرفت.بلاک چین از دو کلمه ی block  به معنی بلوک و chain   به معنی زنجیره ایجاد شده است.در حقیقت این فناوری زنجیره ای از بلوک هاست و تفاوت آن با سیستم های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این سیستم میان همه ی اعضا شبکه به اشتراک گذاشته میشوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف یا دستکاری اطلاعات تقریبا غیرممکن است.

بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است؛ زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان که بلاک چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است و سوال اصلی بسیاری از افراد این است که بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین از طریق ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال بدون کپی کردن آن، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای پول دیجیتال بیت کوین طراحی شد، اما در حال حاضر جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر کاربردهای بالقوه برای این فناوری است.

بیت کوین، «طلای دیجیتال» نامگذاری شده است و دلایل خوبی نیز برای این امر وجود دارد. بلاک چین می‌تواند انواع دیگری از ارزش دیجیتال را ایجاد کند. مانند اینترنت (یا خودرو)، شما برای استفاده از بلاک چین لازم نیست بدانید چگونه کار می‌کند. با این حال، داشتن دانش اولیه در مورد این فناوری جدید به شما نشان خواهد داد که چرا انقلابی محسوب می‌شود.

بلاک چین یک دفترکل دیجیتالی غیرقابل تخریب از معاملات اقتصادی است که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود.

صفحه گسترده ا‌ ی را تصور کنید که هزاران بار در شبکه کامپیوتری کپی شده است. سپس تصور کنید که این شبکه طراحی شده تا به طور منظم به روزرسانی شود، اکنون شما درک اولیه‌ای از بلاکچین دارید.

اطلاعاتی که در بلوک نگهداری می‌شود به عنوان پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و به طور پیوسته در حال تطبیق است. این روش استفاده از شبکه دارای مزایای­ آشکاری است. پایگاه داده بلاک چین در یک مکان خاص ذخیره نمیشود، به این معنی که پرونده‌هایی که نگهداری می‌کنند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل تاییدند. نسخه متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد تا یک هکر بتواند آن را تخریب کند. با میزبانی داده‌ها توسط میلیون‌ها کامپیوتر به طور همزمان، داده‌های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است.

دوام و استحکام بلاک چین

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین  نمیتواند:

1- توسط یک نهاد واحد کنترل شود.

2- هیچ نقطه‌ی شکست واحدی ندارد.

بلاک چین واقعا مکانیزمی انقلابی است که همه را به بالاترین سطح پاسخگویی می‌­رساند. دیگر معاملات نادرست، خطاهای انسانی و ماشینی یا حتی یک مبادله که با رضایت طرفین انجام نشده است، وجود نخواهد داشت. بالاتر از هر چیز دیگری، مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاک چین به آن کمک می‌کند، ضمانت اعتبار یک معامله از طریق ثبت آن نه تنها در یک محل ثبت اصلی و متمرکز بلکه در یک سیستم توزیع شده است که از طریق مکانیزم اعتبارسنجی امن متصل هستند.

ایده‌ی غیرمتمرکزسازی

بلاک چین یک فناوری غیرمتمرکز است. هر چیزی که روی آن اتفاق می‌افتد، حاصل از عملکرد شبکه به عنوان یک کل است. از این ویژگی بسیار استفاده می‌شود. با ایجاد یک روش جدید برای بررسی معاملات، برخی جنبه‌های تجارت سنتی ضرورت خود را از دست خواهند داد.

برای مثال، معاملات بورس سهام می‌توانند به طور همزمان در بلاک چین قرار گیرند – یا می‌توان انواع حسابرسی‌ها مانند ثبت زمین را کاملا عمومی‌ کرد. تمرکززدایی در حال حاضر یک واقعیت است.


 علی احمدی

برچسب‌ها: ارز رمز پایه یا ارز رمز نگاری شده, بیت کوین, بیت‌کوین ماینر, پلتفرم اتریوم, فناوری غیرمتمرکز, لایت کوین
مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed