رویداد های هفته گذشته
بطور کلی هفته گذشته تحت تاثیر چند موضوع اصلی بودیم
  1. سخنان اعضای بانک مرکزی اروپا و نظراتشان در مورد شروع چرخه کاهش نرخ بهره
  2. اخبار اقتصادی
  3. تنش های خاورمیانه

اخبار اقتصادی

روز دوشنبه خبر خاصی در تقویم نبود

روز سه شنبه نرخ بیکاری و بطور کلی گزارشات اشتغال بریتانیا منتشر شد که بدتر از انتظارات بود. نرخ بیکار عدد 4.2% منتشر شد ولی تغییرات اشتغال 73 هزار نفر منتشر شد که بهتر از انتظارات بود . دیگر شاخص مهمی که روز سه شنبه برای پوند منتشر شد شاخص متوسط درآمد به همراه مزایا برای ماه نوامبر بود که شیش و نیم درصد منتشر شد این عدد از پیش بینی ۶/۸ درصدی پایین‌تر بود و تغییرات مدعیان بیکاری در بریتانیا بالار از پیش‌بینی‌ها منتشر شد در کل این داده‌ها برای پوند خوب بودند.

دیگر امار اقتصادی مهم منتشر شده در روز سه‌شنبه شاخص ارزیابی انتظارات اقتصادی آلمان و ناحیه یورو بود که به ترتیب ۱۵.۲ و ۲۲.۷ آمدند که هر دو عدد از پیش‌بینی‌ها بیشتر بودند
شاخص مهم اقتصادی دیگری که روز سه‌شنبه منتشر شد شخص‌های تورمی کانادا بودند که تقریباً همگی بهتر از انتظارات منتشر شدند.دیگر شاخص تولیدی ایالت نیویورک از سوی امپایر استیت بود که بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها منتشر شد.

روز چهارشنبه در ابتدای روز آمارهای مهم اقتصادی از چی نامد این آمارها تولید ناخالص داخلی تولیدات صنعتی شاخص خرده فروشی و نرخ بیکاری چین بودند گی از پیش‌بینی‌ها ضعیف‌تر ظاهر شدند در ادامه روز شاخص بهای مصرف کننده بریتانیا آمد که در همه جنبه‌ها از پیش‌بینی‌ها بیشتر منتشر شد اما شاخص‌های بهای مواد اولیه تولید کننده نسبت به اعداد قبل و پیش‌بینی‌ها بیشتر از انتظارات آمد که این می‌تواند یک خبر خوش برای مقابله با تورم باشد.

دیگر خبر مهم روز چهارشنبه گزارشات شاخص بهای مصرف کننده برای ناحیه یورو بود که در مجموع مطابق انتظارات منتشر شدند. شاخص‌های خرده فروشی آمریکا در ایالات متحده بار دیگر لین بازار را شگفت زده کرد و این عددها باز هم نسبت به پیش‌بینی‌ها بالاتر آمدند اما تغییرات ماهانه شاخص بهای صادرات به پیش‌بینی‌ها پایین‌تر اعلام شد دیگر خبر مهم روز چهارشنبه شاخص تولیدات صنعتی امریکا در بعد ماهانه و سالانه بود که کمی بهتر از انتظارات منتشر شد

روز پنجشنبه شاخص مدعیان بیکاری آمریکا و تولیدات فدرال رزرو آمریکا منتشر شد که شاخص مدعیان بیکاری باز هم بهتر از انتظارات آمد اما شاخص تولید فدرال کمی بدتر از انتظارات ظاهر شد روز جمعه با شاخص بهای مصرف کننده خالص ژاپن و به طور کلی داده‌های تورمی این کشور شروع شد که تقریباً مطابق انتظارات و حتی کمی پایین‌تر از انتظارات منتشر شد و امیدها برای تغییر رفتار بانک مرکزی ژاپن را کمتر کرد در ادامه تغییرات ماهانه خرده فروشی بریتانیا و سالانه آن منتشر شد کمتر از پیش‌بینی‌ها و اعداد قبلی بود تغییرات ماهانه و سالانه شاخص قیمت تولید کننده آلمان دیگر خبر منتشر شده در روز جمعه بود که باز هم پایین‌تر از انتظارات منتشر شد این اتفاق برای ادا هم افتاد و شاخص‌های خرده‌فروشی آن پایین‌تر از انتظارات بودند و در ادامه شاخص تمایلات مصرف کننده دانشگاه میشیگان بهتر است پیش‌بینی‌ها منتشر شد.

سخنان آقای والر

کاهش نرخ در حال مشاهده است، اما این روند باید “به دقت کالیبره شود و عجله نداشته باشد.”

داده های چند ماه گذشته به فدرال رزرو اجازه می دهد تا در سال 2024 نرخ بهره را کاهش دهد.اگر تورم افزایش نیابد یا بالا نرود، به این معنی است که فدرال رزرو امسال می تواند نرخ بهره را کاهش دهد.

من معتقدم که سیاست به درستی تنظیم شده است. من ریسک های مربوط به استخدام و تورم فدرال رزرو را متعادل تر می بینم.

ما برای اطمینان در ماه های آینده به اطلاعات بیشتری نیاز خواهم داشت. من مطمئن ترم که در فاصله قابل توجهی تا رسیدن به تورم پایدار 2 درصدی هستیم.

دیدگاه من با پیش‌بینی سیاست‌گذاران فدرال رزرو برای سه کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره در سال 2024 همخوانی دارد. به نظر می رسد کاهش سرعت در مخارج مصرف کننده آزمایشی است، از داده های خرده فروشی روز چهارشنبه اطلاعات بیشتری را دریافت خواهیم کرد.

فعالیت اقتصادی تعدیل شده است. کاهش نرخ ها باید به طور روشمند و با دقت انجام شود، دلیلی برای کاهش سریع مانند گذشته وجود ندارد. زمان و تعداد واقعی کاهش ها به داده های دریافتی بستگی دارد.

تقویم اقتصادی این هفته:

روز هفته خبر ساعت خبر
دوشنبه
نرخ بهره اوراق قرضه یک ساله و پنج ساله چین
4:50
شاخص پیشرو ترکیبی موسسه cb 18:30
سه شنبه جلسه بانک مرکزی ژاپن 6:30
شاخص تولیدی ریچموند 18:30
چهارشنبه شاخص بهای تولید کننده نیوزلند 1:15
شاخص PMI فرانسه 11:45
شاخص PMI آلمان 12:00
شاخص PMI اروپا 12:30
شاخص PMI انگلستان 13:00
جلسه بانک مرکزی کانادا 18:15
شاخص PMI آمریکا 18:15
سخنرانی رییس بانک مرکزی کانادا 19:00
پنجشنبه جلسه بانک مرکزی اروپا 16:45
شاخص GDP آمریکا 17:00
مدعیان بیکاری آمریکا 17:00
کنفرانس مطبوعاتی خانم لاگارد 17:15
جمعه
شاخص PCE آمریکا
17:00
Pending Home Sales 18:30

تحلیل شاخص دلار

تحلیل شاخص دلار با مجید صادقی

مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed