پراب تریدینگ ( Proprietary Trading)، یک نوع فعالیت تجاری که در آن  یک شرکت مالی به جای دریافت کمیسیون‌های با مقدار کم که از طریق فعالیت معاملاتی مشتری به دست می‌آید، از معاملات مستقیم در بازار سود ببرد. معاملات اختصاصی ممکن است شامل تجارت سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارزها یا سایر ابزارها باشد.

پراب تریدینگ

ویژگی های کلیدی پراب تریدینگ

استفاده از سرمایه شرکت

معامله گران در طرح های پراب تریدینگ از سرمایه موسسه مالی که در آن کار می کنند یا وجوه شخصی خود را برای انجام معاملات استفاده می کنند. آنها به نمایندگی از مشتریان یا سرمایه گذاران خارجی معامله نمی کنند.

مسیر پراپ تریدینگ با ثبت نام و افتتاح حساب آغاز می‌شود. برخلاف پراپ تریدینگ‌های سنتی که سرمایه‌گذاران باید در ابتدای مسیر تاریخچه فعالیت‌های مالی و نتایج آن‌ها را به اشتراک می‌گذاشتند، در شرکت‌های پراپ تریدینگ ارز معمولاً تنها تکمیل یک چالش و آزمون کافی است.

قوانین معاملاتی در شرکت‌های پراپ تریدینگ

پس از تکمیل فرآیند ثبت نام و استخدام، تریدر‌ها می‌توانند با دریافت سرمایه معاملات خود را آغاز کنند. اما توجه به این نکته بسیار مهم است که شرکت پراپ تریدینگ و ارائه‌دهنده سرمایه ممکن است قوانین و شرایطی را برای فعالیت مشخص کرده باشد.

تمام تریدر‌ها و معامله گرانی که در روش سرمایه‌گذاری پراپ تریدینگ شرکت می‌کنند، باید از این قوانین و شرایط پیروی کنند. در غیر این صورت ممکن است تمام سود بدست آمده خود را از دست داده و یا حتی حساب آن‌ها بسته شود.

قوانین معاملات در هر شرکت متفاوت است و در نتیجه آن‌ها ممکن است برخی استراتژی‌های معاملاتی ممنوع اعلام شود یا محدودیت‌هایی برای میزان ریسک و سود بدست آمده تعیین شود. به عنوان مثال در اکثر شرکت‌ها کپی ترید ممنوع است و هر تریدر باید با استراتژی‌ها و تحلیل‌های خود معاملات را انجام دهد. یا مثلا اگر درصد زیادی از سود مورد نیاز خود برای عبور از چالش را در یک معامله بدست آورید آن شرکت حساب شما را به اصلاح بن (ban) کند.

یا مثلا ترید در زمان اخبار خیلی مهم ممکن است چالش شما را ابطال کند و خیلی قوانین دیگر. پس به عنوان یک متقاضی باید ابتدا با هر سایتی که کار میکنید ، قوانین آن سایت را به طور کامل مطالعه کنید تا حداقل از قوانین آن شرکت تخطی نکرده باشید.

این شرکت‌ها برای مدیریت فرآیند معمولاً از نرم‌افزار‌ها و ابزار‌های مختلفی استفاده می‌کنند که تمام فعالیت‌های تریدر‌ها را زیر نظر می‌گیرند و تخلفات را شناسایی می‌کنند.

شرکت های پراپ چه کاری انجام می‌دهند؟

شرکت های پراپ در واقع ابتدا شما را با آزمون های مختلف مورد ارزیابی قرار می دهند تا اگر شما آن ویژگی هایی را که آنها به دنبال آن هستند دارا هستید ، سرمایه لازم برای معاملات شما را تهیه کنند.

وظیفه اصلی سایت های پراپ تریدینگ پیدا کردن و جذب تریدر است. این سایت ها، با توجه به نوع صندوق‌های سرمایه گذاری و منابع خود می‌توانند مبالغ بالایی را در اختیار معامله‌گران قرار دهندسرمایه ای از 2000 دلار تا چند میلیون دلار!!!

یکی از مزیت های اصلی این شرکت ها سادگی فرایند شروع معاملات در آن ها می باشد.

درآمد شرکت های پراپ تریدینگ از کجا است؟

اصلی‌ترین راه درآمد شرکت‌های Prop،مبلغ ورودی که شما در ابتدا پرداخت میکنید و در مرحله بعدی ، سهیم شدن در سود معاملات شما است، پس هماطنور که میبینید در انتخاب این شرکت ها باید خیلی مراقب باشید چون بعضی از آن ها واقعا برای شما آرزوی موفقیت نمیکنند!!!

فرآیند ارزیابی معمولا دارای الزامات و محدودیت‌های سختگیرانه‌ای است که تریدرها باید بتوانند آنها را پشت سر بگذارند. این الزامات و محدودیت‌ها می‌تواند شامل یک هدف سود مشخص در یک بازه زمانی، محدودیت برداشت، محدودیت زمانی و غیره باشد. برای مثال، یک معامله‌گر ممکن است نیاز داشته باشد به هدف سود ۱۰ درصدی در ۳۰ روز و با حداکثر برداشت ۱۰ درصدی دست یابد.

چند ویژگی منفی پراب تریدینگ

سرمایه ی به ظاهر زیاد، اما محدود

یکی از مشکلات معاملات پراب  این است که فرضا اگر در نهایت، شرکت پراپ تریدینگ مثلا سرمایه ای 10000 دلاری را در اختیار تریدر قرار دهد، برای وی قانونی می گذارد که مثلا نباید بیشتر از 500 دلار، این حساب وارد منفی شود و در این صورت، 9500 دلار باقی مانده را شرکت قفل می کند و دیگر اجازه ترید نخواهد داد.

این بدین معنیست که اگر تریدر سود بگیرد که چقدر عالی، شرکت هم درصدی سود بر می دارد و اگر زیان کند، شرکت فقط 500 دلار زیان کرده و دقیقا شبیه به این است که این شرکت، فقط 500 دلار به برای ترید به تریدر سپرده است نه ده هزار دلار!!!

و این را هم در نظر بگیرد که قطعا، تعداد افرادی که هزینه تست پراپ را پرداخته اند و شکست خورده اند، خیلی بیشتر از این 500 دلار ریسک سرمایه ای است که روی آن ریسک کرده اند

دستکاری ها در قیمت ها به منظور عدم پاس کردن طرح ها

بهترین درآمد شرکت ارائه دهنده ی پراب تریدینگ این است که تریدرها با وسوسه دریافت سرمایه خوب و بالا، حاضر شوند هزینه تست شرکت را بپردازند که بخواهد، در دوره تست شرکت کنند. بنابراین شرکت پراپ تریدینگ، برای تریدرها آرزوی موفقیت ندارد! زیرا هر بار که شکست بخورند، آن ها سود خوبی دریافت می کنند. در برخی از موارد مشاهده شده که با دستکاری قیمت ها، سعی می کنند تریدرها را به نحوی در این آزمون تریدری به شکست برسانند.

جایگزین های پراب تریدینگ

بعضی از شرکت ها و موسسات اخیرا اقدام به بررسی و جذب معامله گران بر اساس توانایی آن ها و در اختیار گذاشتن سرمایه برای آن ها از طرق مختلفی همچون کپی تریدینگ و … هستند که این روش میتواند جایگزین بهتری برای پراب تریدینگ باشد.

چند سایت خوب برای پراب تریدینگ

در ابتدای این امر باید این نکته را بگویم که بیشتر سایت های پراپ تریدینگ که معروف هستند و از اعتبار خوبی برخوردارند، متاسفانه ارتباط خود را با ایرانی ها قطع کرده اند. سایت هایی مانند FTMO، TopStep، Fidelcrestو …این دو سایتی را که معرفی کرده ایم خودمان در آن ها حساب داریم و در حال معامله با حساب های آن ها می باشیم. و در صورتی که مشکلی در این دو سایت دیدیم ، معرفی این دو سایت را در سایت متوقف خواهیم کرد

1- سایت traderscombat

این سایت یکی از سایت های نسبتا معتبر در این زمینه است  که پلان های خوبی دارد و میتوانید از آن استفاده کنید.

سایت traderscombat

2- سایت پرابی

این سایت هم یکی از سایت های معتبر در زمینه پراب تریدینگ است . یک سایت فارسی که در این زمینه فعالیت های زیادی داشته است.

سایت پراپی

 

 

مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed