پراب تریدینگ ( Proprietary Trading)، که اغلب به عنوان “prop trading” شناخته می شود، شکلی از تجارت است که در آن یک موسسه مالی یا معامله گران منفرد به معامله ابزارهای مالی مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارزها یا مشتقات می پردازند. در معاملات پراب تریدینگ به حساب خود و با مسئولیت خود. در تجارت اختصاصی، شرکت یا معامله‌گر از سرمایه خود برای سفته‌بازی در مورد حرکات بازار و ایجاد سود استفاده می‌کند. این معاملات بر خلاف انجام معاملات از طرف مشتریان یا سرمایه گذاران است.

پراب تریدینگ

ویژگی های کلیدی پراب تریدینگ

استفاده از سرمایه شرکت

معامله گران در طرح های پراب تریدینگ از سرمایه موسسه مالی که در آن کار می کنند یا وجوه شخصی خود را برای انجام معاملات استفاده می کنند. آنها به نمایندگی از مشتریان یا سرمایه گذاران خارجی معامله نمی کنند.

انگیزه ریسک و سود

هدف معامله گران پراب تریدینگ کسب سود از طریق ریسک های محاسبه شده در بازارهای مالی است. موفقیت آنها مستقیماً به توانایی آنها در انجام معاملات سودآور گره خورده است.

طبقه بندی دارایی های متنوع

پراب تریدینگ می تواند شامل طبقات دارایی های مختلف از جمله سهام، اوراق قرضه، ارزها، کالاها و مشتقات باشد. معامله گران ممکن است روی یک طبقه دارایی خاص تمرکز کنند یا رویکرد چند دارایی داشته باشند.

استراتژی های کوتاه مدت و بلند مدت

معامله گران پراب تریدینگ ممکن است از استراتژی های معاملاتی مختلفی مانند معاملات روزانه، معاملات نوسانی، معاملات با فرکانس بالا (HFT)، آربیتراژ آماری و دنبال کردن روند استفاده کنند. این استراتژی ها می توانند از نظر افق زمانی و مشخصات ریسک متفاوت باشند.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک یک جنبه حیاتی از تجارت اختصاصی است. معامله گران و شرکت های تجاری از کنترل ها و محدودیت های ریسک برای کاهش زیان های احتمالی و محافظت از سرمایه خود استفاده می کنند.

فناوری و ابزار

معامله‌گران اختصاصی اغلب به فناوری معاملاتی پیشرفته، از جمله الگوریتم‌ها و سیستم‌های معاملاتی مبتنی بر رایانه، برای اجرای موثر و سریع استراتژی‌های خود متکی هستند.

چند ویژگی منفی پراب تریدینگ

سرمایه ی به ظاهر زیاد، اما محدود

یکی از مشکلات معاملات پراب  این است که فرضا اگر در نهایت، شرکت پراپ تریدینگ مثلا سرمایه ای 10000 دلاری را در اختیار تریدر قرار دهد، برای وی قانونی می گذارد که مثلا نباید بیشتر از 500 دلار، این حساب وارد منفی شود و در این صورت، 9500 دلار باقی مانده را شرکت قفل می کند و دیگر اجازه ترید نخواهد داد.

این بدین معنیست که اگر تریدر سود بگیرد که چقدر عالی، شرکت هم درصدی سود بر می دارد و اگر زیان کند، شرکت فقط 500 دلار زیان کرده و دقیقا شبیه به این است که این شرکت، فقط 500 دلار به برای ترید به تریدر سپرده است نه ده هزار دلار!!!

و این را هم در نظر بگیرد که قطعا، تعداد افرادی که هزینه تست پراپ را پرداخته اند و شکست خورده اند، خیلی بیشتر از این 500 دلار ریسک سرمایه ای است که روی آن ریسک کرده اند

دستکاری ها در قیمت ها به منظور عدم پاس کردن طرح ها

بهترین درآمد شرکت ارائه دهنده ی پراب تریدینگ این است که تریدرها با وسوسه دریافت سرمایه خوب و بالا، حاضر شوند هزینه تست شرکت را بپردازند که بخواهد، در دوره تست شرکت کنند. بنابراین شرکت پراپ تریدینگ، برای تریدرها آرزوی موفقیت ندارد! زیرا هر بار که شکست بخورند، آن ها سود خوبی دریافت می کنند. در برخی از موارد مشاهده شده که با دستکاری قیمت ها، سعی می کنند تریدرها را به نحوی در این آزمون تریدری به شکست برسانند.

جایگزین های پراب تریدینگ

بعضی از شرکت ها و موسسات اخیرا اقدام به بررسی و جذب معامله گران بر اساس توانایی آن ها و در اختیار گذاشتن سرمایه برای آن ها از طرق مختلفی همچون کپی تریدینگ و … هستند که این روش میتواند جایگزین بهتری برای پراب تریدینگ باشد.

چند سایت خوب برای پراب تریدینگ

1- سایت traderscombat

این سایت یکی از سایت های نسبتا معتبر در این زمینه است  که پلان های خوبی دارد و میتوانید از آن استفاده کنید.

سایت traderscombat

2- سایت پرابی

این سایت هم یکی از سایت های معتبر در زمینه پراب تریدینگ است . یک سایت فارسی که در این زمینه فعالیت های زیادی داشته است.

سایت پراپی

 

 

مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed