پنج گزارش مالی که بر پوند انگلیس تاثیر میگذارند


پنج گزارش که بر پوند انگلیس اثر می گذارند

پوند انگلیس یکی از معروفترین ارزهایی است که در بازار فارکس معامله می شوند. به عنوان ارز اصلی انگلستان  پوند تاریخچه غنی دارد و یکی از قدیمی ترین ارزهای فعال در بازار فارکس است. با توجه به محبوبیت و آشنایی آن در بین معامله گران، بسیاری از افرادی که معاملات فارکس را آغاز می کنند اغلب پوند را به عنوان یکی از ارزهای معاملاتی خود مورد استفاده قرار می دهند. برای معامله گران فاندامنتالی (معامله گرانی که بر اساس گزارشات و اخبار و حوادث معامله میکنند) دانستن این که کدام گزارش برای دنبال کردن اینکه اثر بیشتری بر پوند انگلیس میزاره که این موجب صرفه جویی زیادی در زمان میشه و راهنمایی را برای محدوده های مشخصی در اینکه کجا تمرکز کنند فراهم میکند.

این مقاله به بعضی گزارشات اقتصادی که میتواند برای معامله گران تازه کار بسیار مفید باشد به عنوان یک نقطه شروع برای تحقیق، اشاره دقیق میکند.

پنج حوزه اصلی

قبل از این که شروع کنیم، دونستن این نکته که ارزهای مختلف کشور ها معمولا از  بعضی فاکتور های اقتصادی متاثرمی شوند، مفید است.

مخصوصا، ۵ فاکتوری که  بر همه جفت ارز ها تاثیر زیادی دارند شامل سیاست های پولی، تورم قیمت ها  ( price inflation )، اطمینان و احساسات (confidence and sentiment) ، رشد اقتصادی (GDP) و تعادل پرداخت ها (balance of payments ) هستند.

استفاده از این ۵ فاکتور عمومی به عنوان یک پیش فرض ، شما میتونید اینکه کدام گزارش در مقایسه با جهت ارز مهم تر هست را تعیین کنید.

قیمت و تورم

گزارشات مهم (CPI,PPI)

اولین فاکتور مهم، قیمت و تورم ، یک نقش حیاتی در ارزش پوند دارد. در حالت عمومی، کشورهایی با تورم بالا ارزی قوی تر در مقایسه با دیگر کشور ها دارد. علاوه بر این، تورم نیز معمولا باعث می شود بانک مرکزی اقداماتی مانند تنظیم نرخ بهره برای کنترل این اثرات ناخواسته انجام دهد.

برای اندازه گیری سطح تورم در انگلستان ، معامله گران عموما  شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)  را دنبال میکنند توسط اداره آمار ملی آزاد می شود.

CPI تغییرات قیمت کالاها و خدمات خریداری شده توسط مصرف کنندگان را در یک دوره معین محاسبه می کند. این گزارش بسیار مهم است زیرا این که بانک انگلیس (BOE) برای هدف تورم از آن استفاده میکند. هر تغییری در هر تغییری در CPI که از تورم بانک مرگزی انگلستان انحراف داشته باشد متواند این مفهوم را برساند که واکنش های سیاستی که اثر قابل توجهی بر روی پوند انگلیس دارد.

به علاوه ، اگرچه قیمت مصرف کننده اثر قابل توجهی بر تغییرات تورم دارد، دیگر اندازه گیری ها مانند شاخص قیمت تولید کننده (PPI) هم میتواند مفید باشد.

PPI توسط بسیاری از شاخص های پیشرو تورم در نظر گرفته می شود، زیرا نشان دهنده تغییرات تورمی در سطح مواد اولیه است که در نهایت می تواند در CPI منعکس شود.

سیاست های پولی

(گزارشی که بر نرخ بهره بانکی و گزارش تورمی بانک انگلستان تمرکز دارد)

سیاست پولی که توسط بانک انگلستان تصویب شده همچنین فاکتور مهمی برای در نظر گرفتن است. یکی از مأموریت های بانک انگلستان ارتقا ثبات تعریف شده بانک به عنوان تورم کم و اطمینان به ارز است . هرگاه بانک انگلستان (BOE) احساس کند کهه تورم به سطحی رسیده که ثبات پوند را تهدید می کند ، بانک از سیاست پولی به عنوان ابزاری استفاده خواهد کرد که اثر تورم را کنترل کند. این زمان هایی است که این سیاست های پولی رو معامله گران میخواهند پیش بینی کنند.

برای این معامله گران در جریان این سیاست های پولی باشند نرخ بهره بانکی را دنبال می کنند. تصمیم در مورد نرخ بهره بانکی توسط کمیته سیاست مالی (MPC) در یک بازه ماهانه گرفته می شود و میتوانید آنرا در سایت بانک انگلیس پیدا کنید.

توجه داشته باشید که اگر MPC به نرخ قبلی بانکی را حفظ کند، بحث کلی وجود نخواهد داشت اما اگر نرخ بهره را تغییر دهد MPC یک بیانیه منتشر میکند که می تواند جالب باشد و میتواند در باره کارهای آینده سرنخی باشد.

اطمینان و تمایلات

گزارشاتی که بر آن تمرکز دارند: (اطمینان مشتری gfk، اطمینان مشتری Nationwide)

نظرسنجی هایی که تمایلات بازار را اندازه گیری می کنند دیگر ابزار فاندامنتالی برای معامله گران فاندامنتالی هستند

گزارشات اطمینان و تمایلات بازار برای بریتانیا بسیار مهم هستند چون که معامله گران میخواهند بدانند که آیا اکثریت مردم در مورد اقتصاد و یا بدبینانه خوش بین هستند. تغییر و اندازه تغییر میتونه کلید رسیدن به تغییر روند در اقتصاد باشد و در نتیجه در پوند انگلستان تغییر ایجاد کند

برای ردیابی در بریتانیا، خیلی از معامله گران شاخص اطمینان مصرف کننده . تغییر و اندازه تغییر میتونه کلید رسیدن به تغییر روند در اقتصاد باشد و در نتیجه در پوند انگلستان تغییر ایجاد کند

برای دیدن تمایلات در بریتانیا، خیلی از معامله گران شاخص اطمینان مصرف کننده GFK و شاخص اطمینان مصرف کننده Nationwide (NCCI) را دنبال می کنند. هر دو گزارش بر اساس پنج سوال که به اقتصاد محیطی عمومی مربوط هستند نظر سنجی انجام می دهند.

تفاوت اساسی بین این دو گزارش دوره زمانی مورد استفاده آنها است. شاخص NCCI انتظارات از الان تا ۶ ماه است و GFK انتظارات از ۱۲ ماه گذشته است تا ۱۲ ماه آینده. هردو برای ارزیابی جهت تمایلات مورد استفاده قرار بگیرند.

GDP رشد اقتصادی

گزارشاتی که بر این شاخص ها تمرکز دارند: (شاخص مدیران خرید بخش تولید(: Manufacturing PMI) ، شاخص مدیران خرید بخش خدمات (Services PMI) ، خرده فروشی (Retail Sales) و شاخص GDP

سطح کلی فعالیت اقتصادی در بریتانیا یکی دیگر از عوامل کلیدی است که می تواند بر ارزش های ارز تاثیر بگذارد. معیار اصلی فعالیت اقتصادی در بریتانیا، همانند بسیاری از کشورهای دیگر تولید ناخالص داخلی (GDP) است. سه نوع گزارش GDP بریتانیا وجود دارد که معامله گران باید به آن توجه کنند.
Preliminary GDP، Revised GDP و Final GDP

Preliminary GDP: این گزارش چون اولین نگاه به سلامت اقتصاد بریتانیا است بیشترین تاثیر را در جهت معامله­گران دارد.

Prelim GDP: تولید ناخالص داخلی پیشین نیز حداقل دقیق است و تمایل دارد که در گزارشهای تولید ناخالص داخلی و نهایی تولید ناخالص داخلی تجدید نظر شود.

علاوه بر این، چون تولید ناخالص داخلی یک گزارش سه ماهه است، بسیاری از معامله گران این گزارش را با شاخص های مکرر فعالیت های اقتصادی مانند فروش خرده فروشی، تولید PMI و خدمات PMI تکمیل خواهند کرد. به عنوان مصرف کنندگان به طور کلی توسط بسیاری به عنوان رانندگان از فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته، فروش خرده فروشی معمولا وزن اهمیت بیشتری را به ارمغان می آورد.

تراز پرداخت ها

گزارشانی که بر این قسمت تمرکز دارند ( تراز تجاری (Current Account) و حساب های جاری (Trade Balance)

تراز پرداخت ها (balance of payments) (BoP) برای یک کشور سابقه حسابداری از تعامل با سایر نقاط جهان است.

(BoP)  از سه حساب تشکیل شده است، اما عموما فقط حساب های جاری یکی از آمارهای مورد علاقه معامله گران فارکس است.

حساب های جاری که یک کشور چقدر واردات و صادرات دارد. و جریان درامد و انتقال درآمد را نشان می دهند.

در حالت عمومی ، ماراد حساب جاری موجب قوی شدن ارز می شود، زیرا نشان می دهد که سرمایه بیشتر به ارز تبدیل می شود تا ترک ارز، و کسری بودجه به دلایل متفاوتی منفی است.


 سعید نیک اختر

برچسب‌ها: بازار فارکس, پوند انگلیس, تحلیل بنیادی بازار بورس و ارز, معامله گری بر اساس گزارشات و اخبار و حوادث
مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed