کدالComprehensive Database Of All Listed Companies  که با اختصار Codal  (کدال) نامیده می­شود که به معنی پایگاه داده جامع همه شرکت ها می باشد.

بر طبق دستورالعمل ها و قوانین سازمان بورس شرکت های حاضر در بورس باید در بازه های زمانی مشخصی گزارشاتی را در این سامانه بارگزاری نمایند تا به اطلاع عموم برسد. این سایت، سایت رسمی برای ارائه و انشار صورت های مالی، گزارشات ماهیانه عملکردی، انواع شفاف سازی، افزایش سرمایه ، زمان بندی پرداخت سود و …می باشد. شما می توانید ازآدرس http://www.codal.ir برای دسترسی به این گزارشات مالی استفاده کنید.

پروسه های اصلی که در کدال صورت می گیرد

آماده ­سازی و ثبت گزارشها به­ وسیله ناشران

دریافت و پذیرش گزارشها توسط سامانه

ذخیره و بازیابی گزارشهای دریافتی

تحلیل و نظارت بر گزارشها توسط كارشناسان سازمان

انتشار اطلاعات برای دسترسی عموم

به طور کلی اگر بدنبال اگاهی از موارد زیر هستید می توانید از سایت کدال استفاده کنید.

زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت

تصمیمات اتخاذ شده در مجمع عمومی سالیانه

زمان برگزاری مجامع عمومی فوق­العاده و مجمع عمومی عادی به طور فوق­العاده

تصمیمات اتخاذ شده در مجامع فوق­العاده

نحوه افزایش سرمایه شرکت و اقدامات پس از آن

مهلت استفاده از حق تقدم­ها

صورتهای مالی میان دورهای (سه ماهه، شش ماهه، ۹ ماهه)

صورتهای مالی تلفیقی

گزارش فعالیتهای ماهانه شرکت­ها

اطلاعات با اهمیت شرکت­ها

طرحهای توسعه­ای

بخش های اصلی سایت کدال

ناشران

ناشران کلیه شرکتهای پذیرفته شده در بورس وفرابورس است.

نهادهای مالی

منظور از در این بخش نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است که شامل کارگزاران، بازارگردانان، شرکت­های سبدگردان، مشاوران سرمایه­گذاری، صندوق­های سرمایه­گذاری، شرکت­های تامین سرمایه، صندوق­های بازنشستگی، شرکت­های سرمایه گذاری، شرکت­های پردازش اطلاعات مالی و … است.

سنم

سامانه نظارت مکانیزه صندوقهای سرمایه گذاری است. این بخش مربوط به مدیران صندوق­های سرمایه­گذاری است که موظفند روزانه فایلهای مربوط به اطلاعات صندوقها را در این سامانه بارگذاری کنند.

تدان

تدان سامانه تحلیل داده­های ناشران است. پیشنهاد میشود سهامداران پیش از سرمایه­گذاری دریک شرکت علاوه بر مطالعه صورتهای مالی تحلیل­های موجود در سایت تدان را نیز مطالعه کنند. این بخش به اخبار و اطلاعات اقتصادی و راهبردی نیز می پردازد.

صورتحساب

این بخش در اختیار نهادهای مالی (نه سهامداران) قرار داده شده تا بتوانند صورت­حساب­های خود را مشاهده و دریافت کنند.

خوب اکنون که به صورت اجمالی با کدال و عملکرد آن آشنا شدیم در بخش بعد به نحوه جستجو در کدال و دسترسی به اطلاعات منتشر شده خواهیم پرداخت.در صفحه اول سایت کدال با اخرین اطلاعیه های منتشر شده از سوی شرکت ها مواجه خواهید شد که می توانید به صورت آنلاین مشاهده کنید یا اینکه فایل پی دی اف یا اکل آن را دانلود کنید. اگر بر روی آخرین گزینه در سمت چپ هر اطلاعیه کلیک کنید به سایت تدان منتقل خواهید شد که در آنجا می توانید اخبار و تحلیل های متمرکز تری را دنبال کنید.  اگر بر روی دکمه پیوست های اطلاعیه کلیک کنید با صفحه ای همانند شکل زیر مواجه خواهید شد:گزارش تفسیری مدیریت نیز اطلاعاتی کلی و مدون شده توسط شرکت هاست که وضعیت هیئت مدیره ، فعالیت ها و نوع انها و همچنین تولیدات و… شرکت های مربوطه را در خود دارد.

نکته مهم اینکه در جستجوها ممکن است در جلوی نمادی علامتی مانند تصویر زیر ببینید که این بدین معنی است که به این نمادها تحت احتیاط اصطلاحا گفته می شود که به علت عدم انتشار اطلاعیه ها در بازه زمانی فرصت داده شده است.برای اینکه نام این مادها را بدانید به آدرس https://tse.ir/undersupervision.html مراجعه کنید تا به صورت جزئی تری در مورد علت تحت احتیاط و مشمول شدن بدانید.

برای بررسی نماد خاص شما باید نام نماد را در محل جستجو تایپ کنید:می توانید از فیلترهای خاصی نیز برای جستجوی هدفمند تر استفاده کنید.

اگر در بررسی اطلاعیه ها به اطلاعیه ای برخوردید که نام شرکت دیگری در داخل پرانتز قرار دارد اما در میان اطلاعیه های نماد مورد نظر شماست بدین دلیل است که شرکت مورد نظر شما بیش از 50 درصد سهام آن شرکت را در اختیار دارد  و این شرکت تابعه جز شرکت های زیر نظر سازمان بورس قرار ندارد. از همین رو شرکت های مادر موظفند اطلاعیه این شرکت های متبوع خویش را در سامانه کدال انتشار دهند.

توجه کنید که همه صورت های مالی مانند ترازنامه ، صورت سود و زیان، صورت وجوه نقد و … با نام صورت های مالی در لیست اطلاعیه ها درج می شود.


فرزاد شیبانی

برچسب‌ها: codal, Comprehensive Database Of All Listed Companies, تحلیل بازار بورس و ارز, کدال
مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed