سیم پیچ یا کویل


سیم پیچ یا کویل


سیم پیچ یا کویل یک سیم هادی است که پیچانده شده و به شکل فنر در آمده است . خاصیت سیم پیچ در قابلیت ذخیره انرژی به صورت میدان مغناطیسی است.
همین میدان باعث می شود که سیم پیچ با ایجاد ولتاژ در دو سر خود با تغییرات جریان مخالفت نماید که به آن خاصیت خود القایی می گویند. و به همین علت به سیم پیچ خود القا هم می گویند. البته لازم به ذکر است که یک سیم هادی حتی اگر بصورت سیم پیچ ( فنر ) نیز نباشد دارای مقدار کمی خاصیت خود القایی می باشد ولی با پیچاندن سیم و به شکل فنر در آوردن آن خاصیت خود القایی بیشتر می شود . در هر حال مخالفت سیم پیچ با تغییرات جریان به صورت ایجاد یک ولتاژ ( ولتاژ خود القایی ) در دو سر آن بروز می کند که از این خاصیت در صنعت برق جهت ایجاد ولتاژهای زیاد مثلا در مدار لامپ فلورسنت و یا کویل اتومبیل استفاده می شود. همچنین در الکترونیک از سیم پیچ جهت جلوگیری از عبور جریان متناوب و عبور جریان مستقیم استفاده می شود که در این حالت به آن چک به معنای بازدارنده می گویند. اما در بیشترین استفاده سیم پیچ در الکترونیک در مدارهای هماهنگ کننده است که در آن یک سیم پیچ و یک خازن تشکیل یک مدار هماهنگ را می دهند. از این مورد استفاده سیم پیچ در فیلترها ، نوسان سازها و همچنین تقویت کننده های هماهنگ استفاده می شود و بالاخره کاربرد دیگر سیم پیچ در ترانسفور ماتور است که جهت افزایش یا کاهش ولتاژ استفاده می شود.
شکل و ابعاد سیم پیچ برای تحقق هدف خاص طراحی شده است و مزیت استفاده از شکل سیم پیچ این است که باعث افزایش مقاومت میدان مغناطیسی تولید شده توسط یک جریان معین می شود وهرچه چرخش سیم بیشتر باشد ، میدان تولید قوی تر می شود.


انواع سیم پیچ ها

1) کویل ها را می توان با فرکانس جریان مورد نظر برای کار با آنها طبقه بندی کرد :
1-1) سیم پیچ های جریان مستقیم  با یک جریان مستقیم ثابت در سیم پیچ های خود کار میکنند .
2-1) سیم پیچ فرکانس صوتی با جریان متناوب در محدوده فرکانس صوتی ، کمتر از 20 کیلوهرتز کار می کنند.
3-1)  سیم پیچ ها با فرکانس رادیویی با  جریان متناوب در محدوده فرکانس رادیویی ، بالاتر از 20 کیلوهرتز کار می کنند.


2) کویل ها را می توان با عملکرد آنها طبقه بندی کرد:
1-2) الکترومغناطیس
الکترومغناطیس ها کویلهایی هستند که برای استفاده خارجی از آنها میدان مغناطیسی ایجاد می کنند ، غالباً برای اعمال نیروی مکانیکی بر روی چیزی استفاده میشود.


2-2) سلف
سلف ها یا راکتورها سیم پیچ هایی هستند که یک میدان مغناطیسی را ایجاد میکنند که با سیم پیچ در تعامل است. از سلف ها به عنوان عناصر مدار در مدارهای الکتریکی استفاده می شود ، به طور موقت انرژی را ذخیره می کند یا در برابر تغییرات جریان مقاومت می کنند.

سیم پیچ یا کویل

2-3)ترانسفورماتور
تبدبل کننده یا ترانسفورماتور وسیله ای است با دو یا چند سیم پیچ همراه مغناطیسی (یا بخش هایی از یک سیم پیچ واحد). یک جریان متفاوت در یک سیم پیچ (به نام سیم پیچ اولیه) یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که باعث ایجاد ولتاژ در سیم پیچ دیگر (به نام سیم پیچ ثانویه) می شود.


4- 2) دستگاه های برقی
ماشین های برقی مانند موتور و ژنراتور دارای یک یا چند سیم پیچ هستند که با حرکت میدان مغناطیسی در تعامل هستند تا انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کنند.
5-2) سیم پیچ مبدل
اینها کویلهایی هستند که برای تبدیل میدان های مغناطیسی با زمان متفاوت به سیگنال های برقی و برعکس استفاده می شوند.


کویل ها در تحلیل تکنیکال بازار سرمایه به روش نیوتنی :
فشردگی ها در چارت را کویل می گوییم که جزء ساختار های استاتیک بازار هستند که قیمت حول یک محورحرکت میکند و همانند سیم پیچ ها باعث ذخیره انرژی قیمتی میشود . کویل ها هرچه فشردگی بیشتری داشته باشند در طول زمان انرژی بیشتری جذب میکنند و اکشن هایی که صورت میگیرد حول یک ساختار استاتیک است .
کویل ها معمولا به صورت مستطیلی و همانند یک سیم پیچ واقعی انرژی دارند و در تحلیل تکنیکال به روش نیوتنی مناطقی جذاب و مهم طلقی میشوند.

نویسنده:  فاطمه دشتی

برچسب‌ها: تحلیل بازار بورس و ارز, سیم پیچ, فاندامنتال بازار, کویل
مطالب پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed