ورود بوسیله شناخت آخرین قیمت عمده فروشی (LWP)


در مقالات پیشین پرایس اکشن رفتاری در مرود ساختار روند . ستاپ های معاملاتی گفتیم.جز جدایی ناپذیر ستاپ های معاملاتی نجوه ورود در اینگونه ستاپ ها بعد از تشخیص محتمل ستاپ می باشد. بدینصورت که حال که ستاپ معاملاتی مشخص شده است چگونه می توان به معامله ورود کرده و بهترین روش ازموده شده  با توجیه مالی رفتاری چیست؟

در اینجا به بررسی روشی مبتنی بر شناخت رفتار معامله گران خواهیم پرداخت و در هر قسمت توجیه مالی رفتاری انرا خواهیم اورد.

برای این منظور شما باید ستاپ های معرفی شده قبلی را به خوبی شناخته و بتوانید آنها را تشخیص دهید. در اینجا به تعیین LWP در ستاپ های معرفی شده می پردازیم.

LWP یا اخرین قیمت عمده فروشی قیمتی است که از ان به بعد حد ضرر معامله گران به دام افتاده فعال می شود و به همین دلیل بعد از این قیمت حرکت قیمت سریعتر اتفاق می افتد و معامله گرانی که با این روش معامله می کنند دیگر بعد از این قیمت وارد معامله نمی شوند زیرا فاصله نقطه ورود با حد ضررشان زیاد شده و میزان ریسک انها افزایش می یابد. به همین دلیل LWP مرز و آخرین محلی است که معامله گران مالی رفتاری با ان وارد معامله می شوند.

لازم به ذکر است که مجسم سازی حرکت آینده قیمت را به خوبی مطالعه کنید زیرا در آنجا به شناخت کندل ها پرداخته ایم که یک مطلب بسیار مهم در تعیین LWP است. مواردی از ان در زیر آمده است.

صعودی قدرتمند فراز بند صعودی a
صعودی میانه میان بند صعودی b
صعودی ضعیف(برخی دستورات فروش در خلاف جهت موجود هست) فرو بند صعودی c
خنثی اندکی صعودی فرازبند رنج d
خنثی میان بند رنج e
خنثی اندکی نزولی فروبند رنج f
نزولی ضعیف(برخی دستورات خرید خلاف جهت هست) فرازبند نزولی g
نزولی میانه میان بند نزولی h
نزولی قدرتمند فروبند نزولی i

LWP در ستاپ PB:

فرض کنید که روند صعودی است(این ستاپ یک ستاپ میانقابی است) پس باید ایمپالس لگ صعودی و ری اکشن لگ نزولی باشد.حال موقعی که قیمت در بخش ری اکشن لگ می باشد باید دید که کجا اخرین تلاشها در جهت فروش صورت گرفته و ناتوان مانده است و سابقه ضعف در فروش در کجا بوده است.

در این ستاپ LWP بالاتر از سقف یک کندل میان بند صعودی است. چرا میان بند صعودی؟ زیرا صعود نشان از ضعف معامله گران به دام افتاده است و علت اینکه کندل میان بند نیز باید باشد این است که هنوز غالب حد ضرر ها فعال نشده است.

LWP در ستاپ CPB:

فرض کنید که روند صعودی است(این ستاپ یک ستاپ میانقابی است) پس باید ایمپالس لگ صعودی و ری اکشن لگ نزولی باشد.تفاوت این ستاپ با ستاپ قبل در اینست که CPB دارای لگ های ری اکشن بیشتری است پس باید در بدست اوردن وتوجیه LWP این ستاپ محتاطتر بود. در اینجا از الگوهای دو کندلی نیز استفاده می کنیم. کندل اول صعودی و میان بند و کندل دوم نزولی و فرو بند است. قیمت LWP اندکی بالاتر از سقف کندل اول میان بند صعودی است. چرا؟

LWP در ستاپ BPB:

فرض کنید که مقاومت پیشین شکسته است و اکنون نیز یک پولبک ضعیف به مقاومت پیشین که اکنون به حمایت تبدیل شده است داریم. در محدوده حمایت یک کندل صعودی میان بند یافتید قیمت LWP اندکی بالاتر  از سقف آن کندل می باشد.

LWP در ستاپ BOF:

فرض کنید حمایت شکسته است اما قیمت نتوانسته در تراز و ساختار بعدی بماند و بداخل محدوده و ساختار قبلی باز گشته است. LWP شکست کندل نزولی است که مجددا حمایت را تست کرده است.

LWP در ستاپ TST:

شکست کف آخرین کندل صعودی در نزدیک مقاومت ساختاری یا شکست سقف اخرین کندل نزولی در نزدیکی حمایت ساختاری.

امیدوارم این مباحث را به خوبی یاد گرفته باشید.


 فرزاد شیبانی

برچسب‌ها: پرایس اکشن رفتاری, تحلیل تکنیکال بازار بورس و ارز, ستاپ BOF, ستاپ BPB, ستاپ CPB, ستاپ TST, ستاپ های معاملاتی, قیمت عمده فروشی (LWP), کندل استیک
مطالب پیشنهاد شده

8 دیدگاه. Leave new

 • سلام
  خیلی بهتره که از اصطلاحات بین المللی استفاده بشه

  مثل مید کلوز بول کندل و …

  پاسخ
  • تحلیل بازار بورس و ارز
   تحلیل بازار بورس و ارز
   می 13, 2021 9:28 ق.ظ

   خیلی بهتره اصطلاحات و معادلات فارسی هم یاد بگیریم دیگه 🙂

   پاسخ
 • سلام وقت بخیرممنون بابت مطالب آموزشی ارزشمندی که فراهم کردید . سوالی که داشتم این هست که علت قرار گیری lwp در ستاپ نخست عنوان شده ولی در سایر موارد خیر . حتی در کامپلکس پولبک پرسیده شده چرا ولی پاسخ قرار نگرفته
  ممنون بابت وقتی که میزارین

  پاسخ
  • تصویر پروفایل شما
   فرزاد شیبانی
   نوامبر 23, 2023 11:12 ق.ظ

   سلام امیر.
   انتظار این بود خواننده خودش مطلب رو بخونه و جان کلام رو بگیره.برای complex pull back-cpb خودم میگم جوابشو:
   ببین ذات lwp یعنی اخرین نفس های مثلا به دام افتاده ها.میان بند صعودی یعنی در این تصویر که ری اکشن لگ ها (اگر خواننده ای نمیدونه چی هست تو سایت مطالبش هست و ویدئوهای کامران که فوق العادس)نزولی هستند اخرین تلاش با میان بند صعودی کردن یه کندل و سپس حرکت قدرتمند به سمت فروش (فروبند نزولی) میشه.اخرین میان بند صعودی+ بلافاصله فروبند نزولی.پس بالای میان بند میشه clean air و همین فلسفه و منطق رو برای باقی ستاپها در نظر بگیر

   پاسخ
 • با درود و سپاس ، توضیحاتتان مختصر و سودمند بود اما کاش با شکل توضیح می دادید بهتر در ذهن می ماند.

  پاسخ
  • تحلیل بازار بورس و ارز
   تحلیل بازار بورس و ارز
   نوامبر 22, 2023 9:04 ق.ظ

   سلام
   ممنون از نظرتون ایشالا بزودی مقاله رو آپدیت میکنیم که شکل هاش بهتر باشن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed