خصوصیات شخصیتی افراد موفق


تعریف افراد از موفقیت امری کاملا شخصی است، اما احتمالا شامل مواردی همچون استقلال مالی، ارتباطات احساسی موفق، تحصیلات عالی و شغلی مناسب خواهد بود. همه ما افرادی را می شناسیم که به زعم ما بسیار موفق هستند. اگر ویژگی های شخصیتی این افراد را بررسی کنید،به این نتیجه می رسید که این افراد خیلی موفق از تعدادی عادات مشترک برخوردارند که آنها را از افراد معمولی متمایز می سازد.

 • به دنبال رقابت هستند

هیچ فرد موفقی نیست که حس رقابت جویی را در وجود خود نهادینه نکرده باشد. موفقیت پاسخی به احساس نیاز به برنده شدن است. در هر صورت هر فرد موفقی در جستجوی بُرد است. انسان‌های موفق به دنبال راهکارهایی هستند که آن‌ها را در رقابت بالا می‌برد. شاید این ویژگی را با اخلاق کاری اشتباه بگیرید. حس رقابت طلبی به شما کمک می کند برای دست یابی به رویاهایتان بیشتر از دیگر رقبا کار کنید تا مسیر رسیدن به موفقیت هموارتر شود.

 • توجهی به گذشته ندارند

هر چقدر موفق باشید، باز هم ماندن در گذشته و تکرار اشتباهات از سرعت پیشرفتتان کم می کند. افراد موفق در گذشته‌های خود باقی نمی مانند، بلکه از اشتباهاتشان درس می گیرند و با سرعت بیشتر به سوی رویارویی با چالش‌های بزرگ‌تر می روند.

 • انگیزه زیادی برای پیشرفت دارند

افراد موفق تلاش می کنند خود را اصلاح کنند. آن‌ها منتقدان خوبی برای خود هستند. هیچ وقت از خود راضی نیستند و همواره تلاش می کنند بهترین باشند. آن‌ها با انگیزه زیادی به سوی آینده گام بر می‌دارند.

 • دقت زیادی روی جزئیات دارند

شاید این خصوصیت برای اطرافیان آزاردهنده باشد، اما نتایج فوق‌العاده‌ای دارد. این ویژگی با جمله معروف “وارد جزئیات نشو” در تضاد است. افراد موفق در بیشتر موارد وقتی کارهای کوچک انجام می دهند به جزئیات آن توجه می کنند.

 • همواره دستاوردهای خود را مدنظر دارند

افراد موفق موفقیت‌های خود را در ذهن دارند. البته نه برای خودنمایی؛ بلکه برای این که به خود و دیگران یادآوری کنند سرسختی همیشه می تواند آن‌ها را به موفقیت برساند و غیرممکن‌ها را ممکن سازد.

 • روی بهبود روابط کاری تمرکز می کنند

افراد موفق در روابط کاری خود بسیار جدی هستند. موفقیت آن‌ها بر پایه ارتباطات کاری و اجتماعی‌شان است؛ ارتباطاتی که باید به درستی شکل گیرد.

 • به خودشان جایزه می دهند

وقتی احساس خستگی زیادی از کار کردن می کنید، فرصتی به خود دهید تا از نظر جسمی و عاطفی به خود بپردازید. توصیه می کنیم زمانی را به انجام کارهایی چون مدیتیشن، تمرینات ورزشی، تفریحات سالم و ارتباطات سازنده اختصاص دهید. هر طور که خودتان می خواهید، مهم این است قدرت تتمرکزتان را افزایش دهید و به خود یادآوری کنید چرا این کارهای سخت را انجام می دهید.

 • قدردان هستند

مصاحبه با فضانوردان شاتل فضایی بسیار برایم جالب بود. این افراد موفق حق داشتند بیش از هر فرد دیگری خودبین باشند؛ اما قدرشناسی آن‌ها حیرت انگیز بود. آن‌ها خود را خوشبخت می دانستند و از این که احساساتشان را با دیگران در میان بگذارند هیچ واهمه‌ای نداشتند.

 • در شرایط سخت مضطرب و متزلزل نمی شوند

خیلی مهم است که در شرایط سخت خود را کنترل کنید. افراد موفق در شرایط بحرانی اهداف خود را از یاد نمی برند و با این کار الگویی قابل اطمینان برای اطرافیانشان هستند.

 • هر روز می خواهند به اعتبارشان بیافزایند

وقتی قابل اعتماد نباشید دست یابی به موفقیت برایتان سخت و غیرممکن می شود. خیلی راحت می توان به انسان‌های موفق تکیه کرد، زیرا آن‌ها افکار خود را واضح و روشن بیان می کنند و رفتاری صادقانه دارند. حتی وقتی با نظرات و ایده‌های آن‌ها موافق نباشید، باز هم موضعشان را تغییر نمی دهند.

 • بسیار مسئولیت پذیر هستند

در مسیر موفقیت ممکن است با چالش‌ها و لغزش‌های زیادی مواجه شوید. قبول اشتباه نه تنها سبب جلب اعتماد اطرافیان می شود، بلکه به آن‌ها نشان می دهد اشتباه را نمی‌توان بر گردن فرد دیگری انداخت.

 • برخورد خوبی با مشتریانشان دارند

تمام مدیرعامل‌ها و کار آفرینان به مشتریان خود احترام می گذارند و با رفتاری فوق‌العاده در مقابل آن‌ها قرار می گیرند. آن‌ها به این درک رسیده‌اند که جایگاه شان به لطف مشتریان به دست آمده است.

 • به نظرات دیگران اهمیتی نمی دهند

موفق‌ها می دانند که با افزایش موفقیتشان، به محبوبیت آن‌ها افزوده می شود؛ اما آن‌ها توجه زیادی به این مسائل ندارند. افراد موفق باور دارند نظر مثبتی که مردم نسبت به آن‌ها دارند سبب نمی شود تا اشتباه نکنند.

 • رغبت زیادی به کمک کردن دارند

وقتی به موفقیت برسید، از تشویق و تعریف دیگران بهره‌مند خواهید شد. انسان‌های موفق می دانند توان لازم برای بالا بردن اعتماد به نفس دیگران را دارند. وقتی به دیگران کمک می کنند، دوستان بیشتری خواهند داشت و این مسئله تأثیر زیادی روی زندگی‌شان دارد.

 • با شکست‌هایشان شناخته نمی شوند

موفقیت با پشت سر گذاشتن شکست‌ها، چالش‌ها و تجربیات فراوان به دست می آید. دانشمندان می گویند جهان کنونی سال‌ها قبل با غلبه‌ی ماده بر پادماده با اختلافی ناچیز به دست آمده است. ویرانی‌ها و انفجارات زیادی به وجود آمد تا اکنون در این جهان زندگی می کنیم. پس وقتی از شکست بترسید، از موفقیت دوری می کنید. باید با ترس‌های خود کنار بیایید و به سمت موفقیت گام بردارید.

 • همیشه فهرستی از کارهایی که باید انجام دهند را تهیه و دنبال می کنند

  بسیاری از افراد موفق به دقت اموری که باید در هر روز انجام دهند را برنامه ریزی و دنبال می کنند. یادداشت کردن این موارد، آنها را در مرکز توجه شما قرار می دهند و احتمال انجام آنها را بسیار افزایش می دهند. این افراد بطور معمول هر شب، فهرستی از اموری که باید روز بعد انجام شود را تهیه و بر اساس اهمیت، آنها را اولویت بندی می کنند و خود را مقید می دانند که در ساعات اولیه روز بعد دو مورد نخست ذکر شده در فهرست را به انجام برسانند.
 • ذهن خود را درگیر موارد غیرضروری نمی کنند

  افراد موفق تمرکز خود را بر تجربیات و مکالمات منفی قرار نمی دهند، اما از آنها درس می گیرند و تغییرات لازم را در روند کار خود ایجاد کرده و بر آنچه در همان لحظه رخ می دهد متمرکز می شوند. محققان دریافته اند که تمرکز حواس بهترین روش مبارزه با انتقاد از خود و احساسات منفی که می توانند مانع از موفقیت شوند است.

   
 • بدون در دست داشتن کل اطلاعات قادر به تصمیم گیری هستند

  با وجودیکه اطلاعات از اهمیت بسزایی برخوردارست، اما هیچوقت حصول اطمینان 100% ممکن نیست، یا حداقل زمانی که حرکت به جلو مطلوب است این امکان وجود ندارد. بسیاری از افراد موفق اظهار می کنند که به ندرت به تمام اطلاعاتی که برای اخذ یک تصمیم نیاز است دسترسی دارند. البته تصمیم گیری بدون هیچ پایه و اساسی اصلا صحیح نیست، اما باید به جای انتظار طولانی مدت برای دستیابی به اطلاعات کامل، قادر بود بر اساس آنچه در دست است تصمیمی عقلانی و کارشناسانه اخذ کرد.
 • سخاوتمندند

  این ویژگی در واقع سرمایه گذاری در آنچیزی است که به عنوان کارما شناخته می شود. به افرادی که با مشکلات درگیر هستند فکر کنید. شاید کمک شما به آنها زندگی ایشان را تغییر دهد و نتیجه آن در زندگی شما نمود پیدا کند
 • هر روز ورزش می کنند

  نگاهی به اسامی بزرگ در دنیای کسب وکار بیاندازید. همه این افراد به سلامتی خود اهمیت می دهد. آدم هایی مانند مارک کوبان، ایلان ماسک و تیم کوک هر روز زمانی را صرف تمرین های هوازی و غیرهوازی می کنند. افراد موفق درک کرده اند که پیروی از یک برنامه تناسب اندام می تواند استرس  را از آنها دور کند، ذهن آنها را از افکار منفی پاک کند و آنها را در حل مشکلات یاری کند.
 • مثبت اندیش هستند
  ریچارد وایزمن، روانشناسی از دانشگاه هرتفورد در انگلستان تحقیقی را در خصوص صد فرد بسیار خوش شانس و یا بسیار بدشانس انجام داده است. افراد خوش شانس در این گروه همیشه انتظار بهترین ها را دارند. انتظارات مثبت ما با کمک به مقاومت در برابر شکست به واقعیت تبدیل می شوند و ارتباطات ما را با دیگران به سمت و سویی مثبت سوق می دهند

.

 • هر روز زمانی را در سکوت و مراقبه می گذرانند

  افراد موفق هر روز زمانی را به آرامش ذهن خود از طریق مراقبه یا دعا اختصاص می دهند. این حس آرامش و سکوت، تصویری بزرگ تر از زندگی را در مقابل دیدگانمان قرار می دهد. برای دستیابی به این سکوت باید لحظاتی از روز را با تمامی فناوری های موجود در دنیای مدرن خداحافظی کنید.

علی احمدی

برچسب‌ها: تحلیل بازار بورس و ارز, تیموتی مورگ
مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed