نرخ بهره اسمی و واقعی – تاثیرات تورم


هنگامی که شما میشنوید مردم راجع به نرخ بهره یا بازده سرمایه گذاری صحبت می کنند، ممکن است متوجه شوید که تفاوت های واقعی بین نرخ واقعی و اسمی وجود دارد. تفاوت چیست و چرا باید برای شما مهم باشد؟اساسا، نرخ تورم تفاوت بین این دو است. ای امرمهم است چرا که نرخ اسمی تمام داستان را نمی گوید – برای بازده سرمایه گذاری شما و یا اقتصاد. برای درک درست اتفاقی که برای پولتان اتفاق می افتد، باید به نرخ واقعی نیز نگاه کنید.

نرخ اسمی بازگشت سود یا بهره

نرخ اسمی نرخ درصد گزارش شده بدون در نظر گرفتن تورم است. این میتواند به سود بهره، بازدهی سود سرمایه یا اقدامات اقتصادی مانند GDP (تولید ناخالص داخلی) اشاره کند. اگر CD شما 1.5٪ در سال می پردازد (به عنوان مثال نرخ بهره بانکی)، این نرخ اسمی است. در یک سرمایه گذاری 1000 دلاری با نرخ اسمی ۱.۵ درصد، پس از یک سال،شما 15 دلار دریافت خواهید کرد. هنگامی که شما گزارش های اقتصادی را نقل می کنید که “GDP تولید ناخالص داخلی اسمی” را نقل می کنند، این به نرخ سالانه رشد اقتصادی بدون تورم اشاره دارد.

نرخ واقعی بازگشت سود و یا بهره

مشکلی که در رابطه با نرخ اسمی وجود دارد این است که آنچه شما می بینید لزوما چیزی نیست که شما دریافت می کنید. نرخ واقعی تورم رانیز در برمیگیرد و محاسبه آن آسان است:

نرخ واقعی = نرخ اسمی – نرخ تورم

بنابراین اگر سی دی شما 1.5٪ درآمد داشته باشد و تورم در 2.0٪ باشد، میزان واقعی بازده شما به صورت زیر است: نرخ واقعی = 1.5٪ – 2.0٪ = -0.5٪

درست است. نرخ واقعی بازگشت شما در واقع منفی است. این به این دلیل است که تورم موجب کاهش قدرت خرید پول شما می شود.تورم می تواند بر رشد واقعی اقتصادی تاثیر بگذارد. اگر تولید ناخالص داخلی اسمی در 2.5٪ باشد و تورم 2.0٪ باشد، تولید ناخالص داخلی واقعی 0.5٪ است. اگر تعداد کمی از بازی ها را بازی کنید، می توانید ببینید که تورم می تواند یک نرخ تولید ناخالص داخلی (اسمی) را در شرایط واقعی منفی کند. یک تولید ناخالص منفی نشان دهنده انقباض اقتصادی است. اگر این امر به اندازه کافی بلند باشد، به این معنی است که اقتصاد در حال رکود است.

چرا تورم مهم است؟

تورم یک قاتل خاموش سرمایه است. این اثرملموس نیست، اما اثرات آن کاملا واقعی هستند. شما احتمالا متوجه شده اید که شما در طول چند سال گذشته به طور فزاینده ای برای گاز و مواد غذایی پول پرداخت میکنید. در حالی که ممکن است وسیله نقلیه خود را برای 40 دلار در سال 2008 پر کرده باشید، ممکن است هزینه ای مشابهْ، 50 دلار در سال 2011 داشته باشد. این تورم است. 40 دلار شما به اندازه قبل نمی توانست جنس خریداری کند. فرض کنید که سرمایه گذاری های شما 2000 دلار در سال در شرایط اسمی ایجاد می شود، اما این مبلغ 2000 دلار همان مقدار کالاها و خدماتی را که در زمان سرمایه گذاری شما به دلیل تورم انجام داد، خریداری نخواهد کرد. بازده واقعی شما کمتر از 2000 دلار خواهد بود، شاید کمی با توجه به نرخ تورم. شما می خواهید برای هر بار که می توانید تورم را تنظیم کنید.

چگونگی کاهش هزینه ها می تواند منجر به افزایش نرخ می شود

اقتصاددانان به طور کلی تقلیل قیمت ها را برای اقتصاد و شهروندان آن بسیار منفی می دانند. کاهش قیمت ها می تواند باعث شود خریداران دست نگه دارند و منتظر قیمت بهترشوند. این امر می تواند به طور جدی موجب تحریک فعالیت اقتصادی، منجر به کاهش تقاضا، کاهش سود و افزایش بیکاری شود.

شما با تمام این منفی ها فکر می کنید، نرخ بهره در یک محیط ضعیف پایین تر خواهد بود. به طور کلی، این درست است – حداقل برای نرخ اسمی. اما بیایید نگاهی به چگونگی کاهش ارزش واقعی نرخهای بهره برداریم. سناریوی زیر بار دیگر نرخ اسمی بازدهی 1.5٪ را در نظر می گیرد، اما این بار میزان تورم -0.5٪ است. (توجه داشته باشید که نرخ تورم منفی است در یک محیط ضعیف.) در اینجا این است که چگونه نرخ واقعی به نظر می رسد:

نرخ واقعی= 1.5% – (-0.5%) = 2.0%

بنابراین CD مشابه با درآمد 1،5٪ در سال به صورت اسمی می تواند در واقع 2٪ در سال به طور واقعی در یک محیط ضعیف درآمد کسب کند. البته، اگر کار خود را از دست داده اید و به دلیل یک اقتصاد دچار بیکاری بی حد و حصر، راحت می شوید. اما هنوز، ارزش درک ریاضی است.سناریو ما برای کسی که پس انداز پول است، کاملا مثبت است. اما در مورد اثرات کاهش بدهی شما چه می شود؟ این تصویر کاملا زیبا نیست و یکی از دلایل اصلی آنست که بانک های مرکزی و دولت ها هر کاری را می توانند برای جلوگیری از یک مارپیچ ضعیف انجام می دهند. کشورها و مصرف کنندگان مبلغ زیادی بدهی دارند. افزایش نرخ بهره واقعی می تواند این بدهی را به سختی یا غیرممکن انجام دهد. با استفاده از ریاضیات بالا، می توانید ببینید که یک مصرف کننده، شهرداری یا کشورهایی که نرخ بهره پایین اسمی خود را بابت بدهی خود می پردازند، اگر نرخ تورم منفی باشد برایشان هزینه اضافی بالایی دارد.

دروغ، فریب، و آمار

یکی از بحث هایی که در جامعه مالی ادامه دارد، صحت آمار تورم دولت است. دولت چند سال پیش تورم را محاسبه کرد و منتقدین معتقدند که نرخ تورم به شدت پایین می آید. به اعتقاد دولت، نرخ تورم ایالات متحده در طی سال 2009 به دلیل بحران مالی چند ماهه منفی بوده است، اما از آن زمان تاکنون حدود 1 درصد رشد داشته است.

این قیمت بسیار پایین است، زمانی که شما معتقدید که قیمت مواد غذایی اخیرا در رکورد بالا رفته و قیمت نفت از اوایل ماه آگوست تا کنون به میزان 30 درصد افزایش یافته است. قیمت مسکن و الکترونیک برای کاهش برخی از این افزایش ها باقی مانده است، اما هزینه های غذایی و انرژی مطمئنا مصرف کنندگان را سخت تر از آن چیزی که 1٪ نشان می دهد، می داند. علاوه بر این، سیاست گذاران اغلب با تمرکز بر تورم هسته ای، که صرفه جویی در انرژی و مواد غذایی را از بین می برد، تمرکز می کنند. این یک قرائت تورمی بسیار واقع بینانه را ارائه نمی دهد.

قصد ما از اشاره به امار دولتی این نبود که مشا به مقامات محلی خود اصرار کنید بلکه این بود که بدانید برای فهمیدن تورم کافی است به فروشگاه مواد غذایی محله تون برید و نرخ های قیمتی رو خودتون احساس کنید.

سخن پایانی

تورم یکی از عواملی است که در برنامه ریزی مالی و بازنشستگی شما در نظر گرفته می شود، اما این به اندازه اصول اهمیتی ندارد موارد زیر را برای یک زندگی مالی موفق انجام دهید:

کمتراز درامدتون هزینه کنید، هزینه های خود را برنامه ریزی کنید و طرح های بودجه ای را تنظیم کنید و پس اندازهای خود را خودکار کنید.

با این وجود، دفعه بعد که شما در مورد بازده سرمایه گذاری یا رشد تولید ناخالص داخلی می خوانید، می دانید که باید این اعداد را در زمینه با درک تفاوت بین نسخه های واقعی و اسمی نرخ ها ببینید.

آیا می دانید که تورم بر بودجه یا سرمایه گذاری های شما تأثیر می گذارد؟


 سعید نیک اختر

برچسب‌ها: بازار مالی حرفه ای, بازگشت سود یا بهره, تاثیرات تورم, تورم و افزایش نرخ, نرخ بهره اسمی و واقعی
مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed