جرج سوروس


سوروس “گئورگی شوارتز” George Soros می باشد که در ماه اوت سال ۱۹۳۰ در بوداپست ، پایتخت مجارستان در خانواده ایی یهودی به دنیا آمد. جورج سوروس تنها سیزده ساله بود که آلمان نازی در مارس ۱۹۴۴ به مجارستان یورش برد و خاک آن کشور را اشغال کرد. او که سال بعد شاهد جنگ خونین سربازان شوروی و ارتش آلمان در شهر بوداپست بود، در سال ۱۹۴۷ به انگلستان مهاجرت کرد و در سال ۱۹۵۲ از مدرسه‌اقتصادی لندن فارغ التحصیل شد.

سوروس در سال ۱۹۵۶ به نیویورک رفت و در آغاز به شرکت‌های اقتصادی مشاوره و تحلیل می‌داد، اما پس از مدتی خود وارد سرمایه‌گذاری شد. وی صندوق مدیریت سوروس را بنیاد نهاد و در سال ۱۹۷۰ به همراه جیم راجرز صندوق کوانتوم را تأسیس کرد. جورج سوروس به ویژه در سپتامبر سال ۱۹۹۲ به آوازه‌ ای جهانگیر دست یافت؛ هنگامی که صندوق او بیش از ده میلیارد دلار ارز بریتانیا را پیش ‌فروش کرد و پس از خرید دوباره ‌آن با بهای کمتر به سودی کلان از بانک انگلستان دست یافت. تا اینجا بخشی مختصر از زندگینامه جورج سوروس معروف بود و اما…………….. سوروس تحت عنوان فعالیت های “نیکوکارانه” و “بشر دوستانه” به سرمایه‌گذاری در پیشبرد جنبش‌های براندازی مشغول است و در کشورهای استقلال‌یافته شوروی سابق و اروپای شرقی و مرکزی بیشتر از طریق موسسه‌”جامعه‌ی باز” و “بنیاد سوروس” مبادرت به فعالیت های سیاسی می نماید. وی تا کنون شش میلیارد دلار صرف کارهای سیاسی کرده است و به ویژه در اروپای شرقی و کشورهای استقلال‌ یافته‌ شوروی سابق، دست کم، چهار میلیارد دلار، هزینه کرده است.

نقش سوروس به ویژه در کودتای صورتی گرجستان در سال ۲۰۰۳ بسیار بر زبان‌ها افتاد. هرچند که وی سعی نمود با انکار از این مسئله عبور نماید و در پاسخ به سئوال خبرنگار رادیوی اروپای آزاد می گوید: در باره ‌نقش من در انقلاب صورتی مبالغه شده است. سوروس عملاپشتیبان مالی و آموزشی جنبش‌های برانداز جهان می باشد و در این راه هزینه زیادی را می کند. پایگاه خبری “ریل زایونیزم نیوز” راجع به سوروس می نویسد: سوروس اصولا فردی ضد دین می باشد و برای زیر سئوال بردن ادیان و به ویژه مسیحیت خواهان رواج قانونی فحشا گری و همجنس بازی به ویژه در حوزه بالکان بوده است. وی بنیاد “راس چایلد” را با همکاری یاران صهیونیست خود از جمله ریچارد کاتز، نیلز تاب و مایکل سیکورل در گرجستان و اکراین بنا کرد.

مجله فوربز، جرج سوروس را با ثروت خالص ۲۴.۹ میلیارد دلار به عنوان نفر ۱۹ ام فهرست ثروتمندترین افراد جهان رده‌بندی نموده‌است. مدیریت سرمایه سوروس، به انگلیسی: (Soros Fund Management) شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی است، که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی و مبادلات سهام اختصاصی فعالیت می‌کند. شرکت مدیریت سرمایه سوروس در سال ۱۹۶۹ توسط جرج سوروس راه‌اندازی شد و در حال حاضر دارای سهام قابل توجهی در شرکت‌های فورد، وای‌پی‌اف، هربالایف، اپل، اینتل، موتورولا سلوشنز، هالیبرتون، فیسبوک، مایکروسافت و گوگل می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا قرار دارد و کلیه سهام آن در اختیار خانواده سوروس قرار دارد.

پول وولکر، رئیس سابق ذخیره فدرال آمریکا، در سال ۲۰۰۳ در پیش گفتار کتاب سوروس کیمیای دارائی نوشت:

“جورج سوروس خود را به عنوان نشانه‌ای از یک ارزباز بسیار موفق به ثبت رسانده‌است، کسی که با هوشیاری تمام، مقادیر عظیم پول را زمانی که هنوز وقت برای ادامه بازی زیاد به نظر می‌رسد بیرون می‌کشد. حجم قابل توجهی از آنچه را برده‌است امروزه به تشویق ملت‌های نو ظهور و در حال تغییر اختصاص داده تا بتوانند در راه تبدیل شدن به یک «جامعه باز» قدم بردارند. جامعه باز نه تنها در زمینه تجارت آزاد بلکه (و از آن مهم تر) در تحمل افکار جدید و اشکال متفاوت تفکر و زندگی.”


هادی دیندار

برچسب‌ها: George Soros, بوداپست, راس چایلد, کشورهای استقلال‌ یافته‌ شوروی سابق, کودتای صورتی گرجستان, گئورگی شوارتز, مایکل سیکورل, مجله فوربز, مدرسه‌اقتصادی لندن
مطالب پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed